skrzynek pocztowych. Jednak spółdzielcy nie spieszą się z ich wymianą. Obecne skrzynki nie spełniają unijnych przepisów. Do starych skrytek dostęp mają właściciele oraz Poczta Polska. Do sierpnia br. zgodnie z unijnymi przepisami zastąpić je muszą nowe,
dostępne także dla innych operatorów
pocztowych.
Do naczelnika Urzędu Poczty wpłynęła tylko jedno zawiadomienie o dokonanej wymianie. Zrobiła to SM "Kombud". Pozostałe spółdzielnie są dopiero na etapie planowania inwestycji.
- Myślę, że wymiana starych skrzynek na unijne zostanie dokończona w ustawowym terminie. W naszym administrowaniu jest dwieście sześćdziesiąt pięć lokali. Z taką ilością skrzynek nie będzie problemu i zapewne do sierpnia będą zamontowane już wszędzie nowe skrytki - zapewnia Zdzisław Grapatyn, prezes SP "Metalowiec" w Brodnicy.
Z kolei prezes SM przy ul. Witosa uważa, że nie będzie łatwo dokonać wymiany do sierpnia. Jego zdaniem inwestycja jest zbyt kosztowna, aby w ustawowym terminie można ją zrealizować. Zakup i zamontowanie jednej skrzynki ma kosztować około
60 złotych,
co dla większości spółdzielni jest zbyt dużym obciążeniem finansowym.
Zupełnie inaczej ma się sytuacja w blokach "Kombudu".
- We wszystkich blokach należących do naszej spółdzielni mamy nowe skrzynki. Wiadomo, że w nowych budynkach od razu montuje się te unijne. Było trochę starych, które zostały wymienione w ubiegłym roku i w tej chwili korespondencja do wszystkich naszych lokatorów dostarczana jest według unijnych wymogów - zapewnia Bogusław Mikielewicz, szef SM "Kombud".
Można zauważyć, że to jeden z niewielu właścicieli nieruchomości, który nie będzie miał kłopotu z ustawowym terminem wykonania zadania. Na przykład Brodnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego obsługuje stare bloki i prawie w każdym trzeba wymienić skrzynki. - Jeśli chodzi o wymianę skrytek, to decyzja zostanie podjęta dopiero po uzgodnieniach z mieszkańcami. W marcu odbędą się zebrania i wtedy
wspólnie z lokatorami zdecydujemy
o wymianie. Myślę, że do sierpnia wyrobimy się z zamontowaniem około tysiąca dwustu skrzynek - uważa Paweł Derlicki z BTBS.
Przepisy regulują jakie parametry powinna posiadać nowa skrzynka. Głównym wymogiem jest konstrukcja otworu wrzutowego, która powinna zabezpieczać przed wyjęciem przesyłki. Wielkość powinna umożliwiać umieszczenie przesyłki opakowanej w kopertę formatu C4. Pojemność powinna umożliwiać umieszczenie przesyłek listowych o łącznej grubości co najmniej 60 mm.