Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!
Do włocławskiego WOPR-u dotarł nowy sprzęt
Do regionalnych WOPR-ów w województwie kujawsko-pomorskim dotarł już sprzęt do szkolenia przyszłych ratowników wodnych. Sprzęt o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych przekazano siedmiu jednostkom wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego, w tym także jednostce działającej we Włocławku. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się:
- łodzie wiosłowe,
- defibrylatory,
- zestawy fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
- deski do ratowania tonących,
- liny i rzutki ratownicze.
Nowe wyposażenie, które marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i członek zarządu Sławomir Kopyść przekazali regionalnym jednostkom WOPR, wykorzystane zostanie do przeprowadzeniu szkoleń z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursów zawodowych dla ratowników wodnych, dzięki którym blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Natomiast po zakończeniu kursów sprzęt wzmocni wyposażenie jednostek, do których trafił.
Które jednostki WOPR w województwie kujawsko-pomorskim otrzymały nowy sprzęt?
Sprzęt do szkolenia przyszłych ratowników wodnych otrzymało siedem jednostek WOPR w regionie. Nie zabrakło wśród nich także włocławskiego WOPR. Sprzęt o łącznej wartości blisko 300 tysięcy złotych otrzymały:
- WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy
- Nadgoplański WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski)
- Rejonowy WOPR w Bydgoszczy
- Rejonowy WOPR w Toruniu
- Włocławski WOPR we Włocławku
- Lipnowski WOPR w Lipnie
- Wdecki WOPR w Tleniu (w powiecie świeckim).
Jak będą wyglądać kursy dla przyszłych ratowników we Włocławku?
Kursy, w tym także we Włocławku, prowadzone będą w piętnastoosobowych grupach. Zaplanowano zajęcia teoretyczne i praktyczne. Jak informuje Kursy prowadzone będą w trybie stacjonarnym i – w zależności od sytuacji epidemicznej – częściowo zdalnie. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy.
Każdy z uczestników weźmie udział w dwóch kursach:
- ratownika wodnego - trwać będzie 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie);
- kwalifikowanej pierwszej pomocy - 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów).
Oprócz tego, każdy uczestnik weźmie także udział w jednym dodatkowym (wybranym przez siebie) kursie, który umożliwi zdobycie dodatkowych kwalifikacji:
- sternika motorowodnego – uprawniającego do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów - szkolenie trwać będzie 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka).
- płetwonurka - pozwalającego zdobyć wiedzę i umiejętności umożliwiające korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów - szkolenie trwać będzie 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).
Szkolenia dla przyszłych ratowników wodnych zakończą się egzaminem.
- Uczestnicy, którzy uzyskają wynik pozytywny, otrzymają certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności oraz nabędą tytuł ratownika i będą mogli starać się o zatrudnienie w jednostkach WOPR. Ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagany jest także od starających się o pracę w służbach mundurowych (straż pożarna, policja, wojsko), jednostkach TOPR i GOPR, a także od przyszłych kierowców karetek
– informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
Kto może wziąć udział w szkoleniu na ratownika WOPR?
Nabory na szkolenia nowych ratowników we Włocławku rozpoczną się w kwietniu. Szczegóły dotyczące naboru zostaną udostępnione m. in. na Facebooku włocławskiej jednostki WOPR. Na kurs mogą zgłosić się osoby dorosłe w wieku od 18 do 65 lat.
- Do udziału zachęcamy również pracowników służb państwowych – policjantów, strażaków i żołnierzy, którym szkolenia umożliwią zdobycie nieposiadanych dotąd kwalifikacji w zakresie ratownictwa. Do rekrutacji będą mogli przystąpić także uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, harcerze i członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy pełnoletność ukończą w tracie trwania projektu
– informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
