W katalogu tutejszych atrakcji znajdują się także wyroby haftowane. Mowa o hafcie kaszubskim, wręcz o żukowskiej szkole, dla której sporo zrobiły same norbertanki. Elementy tutejszego haftu widoczne są w herbie miasta i całej gminy Żukowo - podkreślają tarczę, na której widnieje czarny gryf dzierżący mniejszą tarczę z literą „Ż”.
W muzeum przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny można oglądać całą ekspozycję rękodzieła kaszubskiego, a przy okazji innych zbiorów - tak religijnych (m.in. ornaty i sprzęt liturgiczny), jak związanych z codziennym życiem mieszkańców i całych Kaszub. Muzeum znajduje się w budynkach z XIX wieku - w dawnej klasztornej stajni i wozowni.
Tam, gdzie kościół kryje wieko trumny. To niezwykłe Kartuzy
Historia tej miejscowości wiąże się z klasztorem. Ufundowali go między rokiem 1212 a 1214 książę gdański Mściwoj I i jego żona Zwinisława, i tę datę przyjmuje się także jako początek miejscowości. Jednak w karcie adresowej zabytku pn. „Układ ruralistyczny dawnej wsi klasztornej” widnieje data 1210 r.
Norbertanki zostały sprowadzone z Kujaw, a dokładniej ze Strzelna, gdzie znajduje się wspaniały kompleks dawnego klasztoru z kościołem Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny (a w nim unikatowe romańskie kolumny), a także rotunda św. Prokopa.
Na Pomorzu siostrom wskazano pierwotnie dolinę przy ujściu rzeczki Stolpy do Raduni, ale ta nie przypadła im do gustu i wkrótce przeniosły się bezpośrednio nad lewy brzeg Raduni w Żukowie, by tu wybudować okazałą siedzibę.
Klasztor uczestniczył zapewne w chrzcie pogan przechodzących na nową wiarę. Za wiarę, w roku 1226, z rąk Prusów zginęło 9 sióstr. Ku ich pamięci w roku 1754 na niewielkim wzniesieniu na drugim brzegu Raduni (ul. 3 Maja) zbudowano murowaną kaplicę pw. św. Jana Nepomucena (jest na liście zabytków).
Władze pruskie zlikwidowały klasztor w roku 1834. Ostatnia zakonnica zmarła 28 lat później. Na bazie XIII-wiecznego kościoła utworzono parafię, która istnieje do dziś. Część zabudowań klasztornych rozebrano. Na szczęście sporo się zachowało.
Drugą najstarszą świątynią w Żukowie jest zbudowany w XVII wieku na miejscu znacznie starszej kościół św. Jana Chrzciciela. To filia parafii Wniebowzięcia NMP.
Od roku 1909 nad Radunią stoi ceglany młyn wodny. W sąsiedztwie znajdujące się równie wiekowy elewator zbożowy (dziś budynek mieszkalny). Starszy w tym nadrzecznym zespole, bo z roku 1897, jest magazyn zbożowy.
W miasteczku zachowało się także sporo mniej okazałych budynków mieszkalnych i gospodarczych z XIX i początku XX wieku.
