Zespół Szkół i Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego to jedna z najstarszych placówek oświatowych w regionie. Rozpoczęła działalność w 1926 roku za sprawą Jadwigi Dziubińskiej, działaczki społecznej i oświatowej,rzeczniczki organizowania różnych form dokształcania młodzieży wiejskiej, którą uczyniono patronką ZSiRCKU.
- Do historii mamy szacunek, ale chcemy kształcić młodzież na potrzeby dwudziestego pierwszego wieku - mówi dyr. Rojewski. Od 2008 r. organem prowadzącym szkołę jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Jesteśmy odpowiednio dofinansowywani, mamy pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu. Na ten cel otrzymaliśmy dwieście tysięcy złotych - mówi Kazimierz Rojewski.
Szkoła w Starym Brześciu jest placówką środowiskową, liczy 300 uczniów. - Mamy także młodzież z Włocławka, która zdobywa u nas atrakcyjne zawody - mówi wicedyrektor Aleksandra Mroczkowska. To z myślą o uczniach spoza Brześcia, między innymi również z Włocławka, do szkoły dociera autobus MPK linii nr 11, jest bezpłatny internat. W placówce można zdobyć kwalifikacje do nabywania ziemi, zrobić prawo jazdy kategorii B i T oraz zdobyć uprawnienia kombajnisty.
- Kształcimy w zawodach: technik agrobiznesu, technik rolnik, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik mechanizacji rolnictwa, operator maszyn i urządzeń rolniczych, piekarz, cukiernik... - wylicza Kazimierz Rojewski. - Biorą pod uwagę rynek pracy, utworzyliśmy nowy kierunek w technikum, w którym będziemy kształcić architektów krajobrazu.
Poza nauką - w teorii w praktyce - szkoła daje też szansę na rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień. Są wyjazdy na ogólnopolskie konferencje rolnicze, ale i rajdy rowerowe. W bibliotece organizowane są spotkania z poezją, reaktywowano zespół taneczny "Starobrzeskie farcioki". Wygląda na to, że uczniowie brzeskiej placówki mają farta, skoro tu trafili!