https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dochody frankowiczów zwolnione z PIT. W 2021 roku i następnych latach [ważne przepisy!]

Agnieszka Domka-Rybka
900 tysięcy Polaków spłaca kredyty we frankach szwajcarskich, ich zadłużenie sięga 167 mld zł. Niektóre dochody frankowiczów związane z kredytem mieszkaniowym są zwolnione z podatku PIT.
900 tysięcy Polaków spłaca kredyty we frankach szwajcarskich, ich zadłużenie sięga 167 mld zł. Niektóre dochody frankowiczów związane z kredytem mieszkaniowym są zwolnione z podatku PIT. Maciej Urbanowski
Do końca tego roku obowiązuje rozporządzenie dotyczące zwolnienia z PIT od niektórych dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad tym, aby obowiązywało również w kolejnych latach. Chodzi m.in. o dochody frankowiczów, oni skorzystają!

Zobacz wideo: Wzrosną raty kredytów. RPP podniosła stopy procentowe:

Płacą kredyty we frankach. Niektóre dochody związane z kredytem mieszkaniowym są zwolnione z PIT

Rozporządzenie z 27 marca 2020 roku, w sprawie zaniechania poboru podatku PIT od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, obowiązuje do końca br.

Jest korzystne dla kredytobiorców, w tym m.in. frankowiczów.

- W praktyce oznacza zwolnienie od podatku umorzonych przez banki kwot spłat wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe lub wobec których zastosowano ujemne oprocentowanie - informują w MF. Rozporządzenie obowiązuje do końca bieżącego roku, dlatego banki nie będą mieć obowiązku wystawienia za 2021 r. rocznych informacji PIT-11 w odniesieniu do przychodów, objętych zaniechaniem.

Podatek dochodowy od umorzenia kredytów

Wobec informacji o planowanym przez sektor bankowy masowym zawieraniu ugód z klientami, którzy mają "kredyty frankowe", w wyniku czego dojdzie do umorzenia części wierzytelności, minister finansów podjął decyzję o zwolnieniu z PIT także w następnych latach. Obecnie trwają wstępne prace koncepcyjne nad projektem przepisów.

Z programem masowych umów ruszył już PKO BP. Pierwszy klient podpisał aneks z bankiem, a wniosków o mediację wpłynęło ponad 10 tys.

Tymczasem, jak wynika z danych udostępnionych przez sądy okręgowe w całej Polsce, dochodzi do zawieszania postępowań w procesach o kredyty frankowe z powodu oczekiwania na uchwałę Sądu Najwyższego. Spodziewano się, że wyda orzeczenie merytoryczne w sprawie spornych pytań związanych z tymi kredytami.

Oto najważniejsza sprawa: "Czy w przypadku uznania za nieważną umowy kredytu udzielonego w walucie polskiej, indeksowanego do waluty obcej, spłaconego przez kredytobiorców, kwotę ewentualnego wzbogacenia kredytobiorcy należy wyliczyć uwzględniając wyłącznie nominalną wysokość rat kredytu, czy też należy uwzględnić oprocentowanie rat według stopy referencyjnej właściwej dla kredytów indeksowanych do waluty obcej albo właściwej dla kredytów złotowych?"

Zamiast zajęcia stanowiska, które jest istotne dla kilkuset tysięcy kredytobiorców oraz banków, zwrócono się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z kolejnymi pytaniami.

- Dla frankowiczów zawieszenie spraw do czasu wydania rozstrzygnięcia przez TSUE nie jest rozwiązaniem korzystnym, gdyż odracza w czasie zakończenie postępowania o kolejne lata - komentuje w rozmowie z MondayNews adwokat Milena Mocarska. -Takim scenariuszem zainteresowane są banki i to z ich strony wychodzi inicjatywa zawieszenia spraw do czasu wydania różnego rodzaju orzeczeń przez SN i TSUE. Odpowiedzi TSUE na pytania SN mogą pojawić się za kilkanaście miesięcy. Oczekiwanie przez sądy powszechne na rozstrzygnięcie Trybunału, a następnie Sądu Najwyższego doprowadzi zatem do znacznego wydłużenia postępowań.

Uregulowanie spraw dotyczących kredytów frankowych. To jeszcze potrwa...

- Uregulowanie spraw dotyczących kredytów frankowych na gruncie ustawowym byłoby najlepszym rozwiązaniem - twierdzi adwokat Jacek Mikołajonek. - Niemniej jednak wydaje się, że nikt nie ma w tym interesu, aby tak się stało. Dlatego obecna sytuacja istnieje już tak długo i zapewne będzie trwała nadal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska