- Jesteśmy 22-osobową grupą, która wpadła na pomysł zorganizowania tego przedsięwzięcia - mówi 14-letnia Wiktoria Grzywacz grająca jednego z zagubionych chłopców. Pomysł zrodził się podczas obejrzenia spektaklu w Warszawie. Wtedy młodzież napisała list do Teatru Studio Buffo z prośbą o realizację amatorskiej wersji spektaklu „Piotruś Pan”. Kiedy uzyskali zgodę, młodzież zwróciła się o wsparcie z Ogólnopolskiego Programu Grantowego „Równać Szanse 2018”. - Musieliśmy przedstawić pomysł, a najciekawsze otrzymywały pieniądze - dodaje Wiktoria Grzywacz.
Dotacje z tego programu mają pomagać młodym osobom z niewielkich miejscowości w samodzielnym i świadomym osiąganiu wyznaczonych celów. Program „Równać Szanse” prowadzony przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ma wyrównać szanse młodych ludzi w starcie w dorosłe życie. Młodzi ze szkoły w Zieleniu mądrze wydali te pieniądze - przeznaczyli je na stroje niezbędne do spektaklu.
A jak długo trwały przygotowania? Od lipca 2018 r. uczniowie tworzyli scenografię, uczyli się programować światła. - Dość długo się przygotowywaliśmy - mówi 14-letnia Natalia Dąbrowska, która tworzyła choreografię. - Pracowaliśmy najpierw w grupie, a oddzielnie nad choreografią - dodaje. W tworzeniu choreografii pomagała nawet osoba z Teatru Buffo, która pilnowała, by wyglądało to możliwie najbardziej realistycznie. - Od dwóch tygodni codziennie jeździliśmy do Wąbrzeskiego Domu Kultury na próby - dodaje Natalia Dąbrowska.
Jak natomiast dodaje 12-letnia Zuzanna Jastrzembska: - W ferie przyjeżdżaliśmy, żeby przećwiczyć sceny, które nam nie wychodziły.
Za nami VII Wojewódzki Przegląd Piosenki Przedszkolnej "Uśmiechnięte Nutki" w Wąbrzeźnie
10-letnia Amelia Kempińska dodaje, że raz próby trwały do g. 2 w nocy. - Żebyśmy dopracowali wszystko, co planowaliśmy zrobić - tłumaczy 12-letnia Natalia Milanik, dlaczego się wtedy spotkali.
- Trzeba dużo siły, żeby wszystko poszło perfekcyjnie i bez zacięć - mówi Amelia Kempińska i dodaje, że aktorzy muszą pamiętać o tym, aby nie pokazać widzom, że coś się nie udało. Dlatego w piątek przed premierą ćwiczyli nawet improwizowanie, bo nie dopasowali się z muzyką podczas prób.
Podczas premiery widownia Wąbrzeskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi.
Rodzice i najbliżsi uczniów byli zachwyceni spektaklem muzycznym w wykonaniu swoich dzieci.
Po piątkowej premierze, spektakl był wystawiany w weekend.
- Bardzo się podobało - w piątek mówił „Pomorskiej” 47-letni Andrzej Grzywacz i dodał, że nie spodziewał się aż tak dobrego efektu. - Mój syn operuje sprzętem, a córka występuje. Dziś jestem z żoną, a w sobotę i niedzielę wybieramy się całą rodziną - dodawał i podkreślał, że łącznie będzie to osiemnaście najbliższych osób.
Libretto i teksty piosenek do musicalu „Piotruś Pan” napisał Jeremi Przybora, a muzykę stworzył Janusz Stokłosa.
Agro Pomorska - odcinek 64.
