Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy dzień wolny pod osąd Trybunału Konstytucyjnego

Rozmawiała Jolanta Zielazna
www.sxc.hu
Rozmowa z Katarzyną Zimmer-Drabczyk, kierownik biura eksperckiego KK NSZZ "Solidarność" oraz Moniką Gładoch, doradcą prezydenta Pracodawców RP.

- Gdy Sejm uchwalił dniem wolnym święto Trzech Króli, jednocześnie zlikwidował zasadę, że jeśli święto przypada w sobotę, pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. "Solidarność" się z tym nie zgadza i chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał (sprawa odbędzie się w najbliższy wtorek - dop. jz), czy jest to zgodne z konstytucją. Dlaczego?
Katarzyna Zimmer-Drabczyk: - Bo to oznacza, że jeżeli pracodawca ustali dla jednej grupy pracowników (np. pracowników produkcji) rozkład czasu pracy w taki sposób, że dni wolne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy pokrywać się będą ze świętami, a rozkład czasu pracy drugiej grupy pracowników (np. administracji zakładu pracy) przewidywać będzie stałe i niezmienne dni wolne od pracy w celu zachowania przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy - dojdzie do nierównego traktowania pracowników w zatrudnieniu.
Monika Gładoch: - My w tej części popieramy wniosek "Solidarności". Zgodnie z omawianą regulacją pracownicy pracują trzy dni dłużej, bez prawa do dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych. Przepis prowadzi do różnicowania sytuacji pracowników, a pracodawców naraża na zarzut ich nierównego traktowania. W tej samej firmie dla jednej części pracowników święto będzie przypadać w dzień wolny od pracy, zaś dla drugiej w dzień roboczy. W rezultacie, ci pierwsi przepracują 8 godzin krócej względem drugich, przy jednakowym wynagrodzeniu dla wszystkich pracowników.
- W Polsce, prócz sobót i niedziel, mamy dodatkowo 12 dni, które są świętami państwowymi lub religijnymi wolnymi od pracy. To niemało. Czy powinno się więc poszerzać tę listę?
Katarzyna Zimmer-Drabczyk: - Wiele krajów UE oraz poza nią ma więcej dni wolnych niż Polska. Poza tym pracodawcy potrafią się przygotować do np. długich weekendów. One pobudzają inne gałęzie gospodarki (np. turystykę), a także podwyższają konsumpcję.
Monika Gładoch: - Nie, nie ma takiej potrzeby. W liczbie dni świąt państwowych wyprzedzamy wiele krajów, np. Francję (10 dni), Wielką Brytanię (8 dni) i Niemcy (10 dni).

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska