Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje na wapnowanie wstrzymane. Tegoroczny limit pomocy został wyczerpany

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W województwie kujawsko-pomorskim 26 procent gleb jest kwaśnych i bardzo kwaśnych, a to obniża plonowanie roślin. Wyjściem jest wapnowanie gleb
W województwie kujawsko-pomorskim 26 procent gleb jest kwaśnych i bardzo kwaśnych, a to obniża plonowanie roślin. Wyjściem jest wapnowanie gleb Pixabay
Wnioski w ramach programu „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” można składać do 31 października, ale decyzje o dofinansowaniu zostaną podjęte w 2024 roku, po ogłoszeniu nowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu informuje, że krajowy limit skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie wynosi 100 procent limitu krajowego (295 932 125,00 euro).

- W związku z powyższym WFOŚiGW w Toruniu wstrzymuje podejmowanie decyzji w sprawie udzielenia dofinansowania w formie dotacji w ramach programu priorytetowego „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” do czasu ogłoszenia nowego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie – podaje WFOŚiGW.

Jednocześnie Fundusz informuje, że wnioski w ramach Programu można składać do 31 października 2023 r. do Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych, właściwych ze względu na lokalizację użytków rolnych. - Decyzje o dofinansowaniu zostaną podjęte w 2024 roku, po ogłoszeniu nowego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie – wyjaśnia WFOŚiGW.

Dotacje do zakupu wapna zależą od wielkości gospodarstwa, a kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosi odpowiednio:

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
  • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
  • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

W województwie kujawsko-pomorskim 26 procent gleb jest kwaśnych i bardzo kwaśnych, tymczasem wiele roślin ma bardzo wysokie wymagania wobec odczynu gleby. Niedotrzymywanie tych wymagań wpływa na plonowanie roślin, czyli na dochody rolników.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska