Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu informuje, że krajowy limit skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie wynosi 100 procent limitu krajowego (295 932 125,00 euro).
- W związku z powyższym WFOŚiGW w Toruniu wstrzymuje podejmowanie decyzji w sprawie udzielenia dofinansowania w formie dotacji w ramach programu priorytetowego „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” do czasu ogłoszenia nowego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie – podaje WFOŚiGW.
Jednocześnie Fundusz informuje, że wnioski w ramach Programu można składać do 31 października 2023 r. do Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych, właściwych ze względu na lokalizację użytków rolnych. - Decyzje o dofinansowaniu zostaną podjęte w 2024 roku, po ogłoszeniu nowego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie – wyjaśnia WFOŚiGW.
Dotacje do zakupu wapna zależą od wielkości gospodarstwa, a kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosi odpowiednio:
- do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
- do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
- do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.
W województwie kujawsko-pomorskim 26 procent gleb jest kwaśnych i bardzo kwaśnych, tymczasem wiele roślin ma bardzo wysokie wymagania wobec odczynu gleby. Niedotrzymywanie tych wymagań wpływa na plonowanie roślin, czyli na dochody rolników.
