Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki wojewódzkie w Toruniu 2021. Tak będziemy je wspominać [wideo, zdjęcia]

red.
Wielkie święto plonów, Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zorganizowano w Toruniu
Wielkie święto plonów, Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zorganizowano w Toruniu Grzegorz Olkowski Polska Press
Koncert Golec uOrkiestra, barwny korowód dożynkowy, wystawa rolniczych perełek, ludowe kapele, specjały z całego regionu. Tak będziemy wspominać Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej 2021, które zorganizowano w samym sercu Torunia.

Ten symboliczny bochen chleba miałem zaszczyt przyjąć w imieniu wszystkich mieszkańców województwa. Przyjmuję go z czcią i wiarą i wielką wdzięcznością. Przyrzekam dzielić ten chleb sprawiedliwie, tak żeby nie zabrakło dla nikogo, a szczególnie dla potrzebujących. Dziękuję wszystkim rolnikom za tegoroczne zbiory - mówił podczas ceremonii przekazania chlebów z tegorocznego ziarna marszałek Piotr Całbecki. - W tym chlebie zawarte są nie tylko trud i wysiłek całych rodzin, setek tysięcy osób pracujących w rolnictwie w naszym województwie, ale też miłość do ojczystej ziemi, do ojcowizny, do tej ziemi przekazywanej z pokolenia na pokolenie, tak umiłowanej przez naszych przodków, że oddawali za nią życie.

Konkursy na najpiękniejsze wieńce dożynkowe?

Triumfowały sołectwo Strużal w powiecie toruńskim (wieniec tradycyjny) oraz dekanat unisławski wspólnie z Ostromeckiem w powiecie bydgoskim (wieniec współczesny lub dekoracja dożynkowa). Drugie i trzecie miejsca zdobyły dekanat Łasin z kołem gospodyń z Szembruczka w powiecie grudziądzkim i dekanat kowalewski wspólnie z sołectwem Brzeźno w powiecie … i miejscowym kołem gospodyń (wieniec współczesny) oraz koła gospodyń z Brzozowa w powiecie chełmińskim i Przymuszewa w powiecie tucholskim (wieniec tradycyjny).

Dożynki 2021 w Toruniu. Barwny korowód dotarł na Jordanki [zdjęcia]

- Życzę rolnikom, by za ich trudną pracę spotykała ich godziwa zapłata. Aby praca na roli zapewniała waszym rodzinom godne i dostatnie życie. Zapytałem starostów dożynkowych co daje praca na roli. Odpowiedź mnie bardzo zaskoczyła i ucieszyła: daje poczucie wolności, daje poczucie bezpieczeństwa i daje poczucie bycia z naturą. To piękne! Powodzenia i szczęść Boże! – mówił ze sceny na Jordankach Marek Olszewski, starosta toruński.

- My dzisiaj wracamy do naszych korzeni, możemy się spotkać z rolnikami i z kulturą, którą oni tworzą, z kulturą polskiej wsi - dziękował rolnikom biskup Wiesław Śmigiel. - To jest kultura niezwykle barwna, to jest kultura szlachetna, to jest kultura, która nie wyrzeka się wiary w Pana Boga i tradycyjnych wartości. Ale jednocześnie jest otwarta na pewną nowości, które niesie świat współczesny i próbuje odpowiadać na wyzwania świata współczesnego. Wielkie Bóg zapłać za to, że jesteście ludźmi pracowitymi, odważnymi, nawiązujecie do historii, do tradycji, nie wyrzekacie się swoich korzeni.

Zobacz także: Dożynki wojewódzkie 2021. Wieś świętowała w sercu Torunia [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska