https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drożyzna w sklepach. Wyjątkowo podskoczyły ceny warzyw

opr. es
pixabay.com
- Na żywność dla trzyosobowej rodziny, codziennie wydaję w markecie około 40 złotych. Dużo idzie na pieczywo i warzywa, które są wyjątkowo drogie - opowiada Karolina Olszewska, torunianka.

W ciągu zeszłego roku ceny jedzenia w Polsce podskoczyły o 2,7%.

- Żywność stanowiła jedną z najszybciej drożejących grup towarów i usług konsumpcyjnych. Bardziej niż żywność podrożały towary i usługi związane z transportem (o 4,2%), głównie za sprawą znaczącego wzrostu cen paliw (o 7,8%) oraz usługi restauracyjno-hotelarskie (o 3%) - wskazuje Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Weźmy pod lupę ceny z końca 2018 roku. W skali roku podrożały:

  • warzywa (o 10,1%)
  • pieczywo i produkty zbożowe (o 5,4%)
  • dżemy, miód, czekolady i wyroby cukiernicze (o 2,7%)
  • ryby i owoce morza (o 2,3%)
  • artykuły mleczarskie (o 0,6%)

- Droższe niż przed rokiem były wszystkie monitorowane przez GUS rodzaje warzyw świeżych i przetworzonych, w tym m.in. marchew o 48,0%, cebula o 23,5%, kapusta o 23,1%, sałata o 12,1% i buraki o 3,6%. Wydatnie, bo o 42,4% podrożały ziemniaki. W grupie produktów zbożowych istotnie wzrosły ceny pieczywa (o 9,1%), mąki (o 4,3%) - wylicza Teresa Świetlik.

Tutaj również:**Waloryzacja rent i emerytur 2019 w KRUS. Ile teraz wyniesie? Jakie stawki dodatków?**

W grudniu statystyczny Kowalski płacił mniej, niż rok wcześniej, za cukier (o 17,3%), jajka (o 14,5%), produkty mięsne (o 3,4%) i tłuszcze jadalne (zwłaszcza margaryny - o 2,8%). Tańsze były również owoce - w przypadku jabłek mowa o spadku cen o 39,5%.

Porównując grudzień do listopada, podskoczyły ceny warzyw (o 6,9%), cukru (o 3,6%) i owoców (o 3,1%).

- Spośród warzyw najbardziej podrożały ziemniaki (o 11,2%) i warzywa świeże (o 10%). W tym pomidory o 24,4%, kalafiorowate o 23% i sałata o 9,2% - podaje Krystyna Świetlik. - Za mięso i przetwory mięsne w grudniu konsumenci płacili przeciętnie o 0,5% mniej niż w poprzednim miesiącu, głównie za sprawą obniżki cen mięsa drobiowego o 2,8%, przy niewielkim wzroście cen mięsa
wieprzowego i wołowego (po 0,3%).

Wyjdźmy poza nasze podwórko.

- W kolejnych miesiącach światowe ceny żywności będą najprawdopodobniej kształtować się w lekkim trendzie spadkowym - wskazuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. I wyjaśnia: - Będą sprzyjać temu niższe ceny produktów mlecznych, cukru oraz oleju roślinnego. Ponadto w II połowie 2019 do obniżenia światowych cen żywności może przyczynić się także prognozowany przez nas spadek cen zbóż. Przeciwny efekt będą miały najprawdopodobniej wyższe ceny mięsa. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza są warunki agrometeorologiczne na świecie, a także dalsze rozprzestrzenianie się ASF, które może w istotny sposób wpłynąć na ceny mięsa.

Źródła informacji: Rynek Rolny, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Główny Urząd Statystyczny

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary Rzeszowiak
My za komuny to chodzilismy na rynek ale dopiero po poludniu.

W kacie na bazarze za hala targowa bylo wysypisko (odpady) gdzie baby wyrzucaly towar jakiego nie sprzedaly lub byl wedlug nich kiepskiej jakosci i my wybieralismy z tego co lepsze owoce i jarzyny bo tylko na tyle nas bylo stac.

Czy teraz jest tez taka sytuacja w miescie ?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska