Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwaj bydgoszczanie pomagają Polakom w walce z udarem mózgu

Marta Pieszczyńska, [email protected], tel. 52 326 31 19
nadesłane
Z okazji światowego Dnia Udaru Mózgu w siedmiu polskich miastach prowadzone są akcje edukacyjno-profilaktyczne. Zainicjowali je dwaj mieszkańcy naszego regionu - Sebastian i Mariusz.

Ponad 70 tysięcy - aż tylu Polaków przechodzi rocznie udar mózgu. Śmiertelność z powodu udaru wynosi w naszym kraju 40 proc. To jeden z najwyższych wyników w całej Europie. Niestety, odsetek ten stale rośnie, ponieważ, jak się okazuje, większość osób nie potrafi rozpoznać pierwszych objawów udaru. Z tego samego powodu mnóstwo pacjentów nie odzyskuje sprawności, bo za późno trafiają do szpitala. A to właśnie cztery pierwsze godziny od momentu pojawienia się niepokojących symptomów są najważniejsze. W tym czasie należy natychmiast podjąć leczenie specjalistyczne.

Przeczytaj także:Ranking szpitali. Gdzie w regionie leczą najlepiej?

O tym, że Polacy nie są świadomi zagrożenia, jakie niesie za sobą udar przekonali się wielokrotnie Sebastian Szyper, pracujący na oddziale rehabilitacji neurologicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii oraz Mariusz Baumgart, pracownik oddziału neurologii szpitala im. Biziela. Na podstawie obserwacji oraz licznych rozmów z pacjentami, jeszcze jako studenci fizjoterapii Collegium Medium UMK stwierdzili, że wiedza Polaków na temat udaru, a zwłaszcza jego objawów jest nikła.

Wiadomości z Bydgoszczy

Dlatego postanowili założyć stronę internetową www.udarowcy.com.pl, na której informują między innymi o tym, jak rozpoznać udar, gdzie kupić specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny i jak powinna przebiegać rehabilitacja.

Akcja w siedmiu miastach

Ale na tym nie koniec. Działania młodych bydgoszczan nie ograniczają się tylko do prowadzenia strony. W związku z przypadającym dziś Światowym Dniem Udaru Mózgu zorganizowali oni ogólnopolską akcję edukacyjno-profilaktyczną. - Tworzymy ją w siedmiu miastach - opowiada Mariusz Baumgart. - Są to Katowice, Łapy, Konin, Lublin, Jelenia Góra, Dąbrówka Ług oraz Resko - wylicza.
Jak wyjaśnia, w ramach tej jednej z pierwszych w Polsce kampanii, pacjenci uzyskają informacje na temat czynników ryzyka udarów mózgu, zasad profilaktyki i rozpoznawania udarów mózgu. - W wymienionych placówkach będzie można również skorzystać z bezpłatnej konsultacji lekarskiej, a także zmierzyć poziom ciśnienia tętniczego, cholesterolu i trójglicerydów - wskazuje Sebastian Szyper.

Poszło w świat

O swojej akcji organizatorzy poinformowali nawet międzynarodową organizację World Stroke Campaign. - Nasze działania znalazły się już w ich kalendarium - mówi Sebastian.
Jak wskazuje, wszystko to w celu podniesienia świadomości na temat udarów mózgu. Na podstawie sond, które młodzi działacze przeprowadzali niedawno wśród mieszkańców Bydgoszczy i Torunia (można je zobaczyć na stronie), wiedza o udarach jest nadal bardzo niska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska