Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

Dwóch uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego na obozie naukowym ADAMED SmartUP
Już po raz ósmy młodzi entuzjaści nauk ścisłych i przyrodniczych wykorzystali wakacje, by rozwijać pasje. W połowie lipca 2022 roku, 50 uczestników programu stypendialnego ADAMED SmartUP zjechało z całej Polski do Warszawy na dwutygodniowy obóz naukowy. Po raz pierwszy do grona polskich uczniów dołączyło też troje laureatów wietnamskiej edycji programu.
„Wśród uczestników znalazło się też dwóch uczniów z woj. kujawsko-pomorskiego. Pod okiem naukowców poszerzyli swoją wiedzę, opanowali nowe umiejętności, a przy tym świetnie się bawili” - informuje Olga Skarżyńska z biura prasowego programu ADAMED SmartUP.
Z naszego regionu na obóz pojechał Grzegorz Gurtowski ze Zbójna oraz Andrzej Wrzesiński z Radziejowa.
Uczestnicy obozu pracowali w czterech grupach naukowych
Podczas obozu uczniowie podzieleni zostali na cztery grupy, w których rozszerzali swoje zainteresowania. Program każdej z nich pełen był zajęć praktycznych i dawał przedsmak naukowej kariery.
Andrzej Wrzesiński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Łokietka w Radziejowie, był w grupie poświęconej fizyce i nowym technologiom. Zgłębiała ona zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej i statystycznej.
- Najbardziej spodobał mi się kontakt wykładowców z obozowiczami. Swobodnie mogliśmy o wszystko pytać. Zajęcia były prowadzone bardzo ciekawie, podobnie jak i doświadczenia, które mogliśmy wykonać - mówi nastolatek z Radziejowa.
Grzegorz Gurtowski ze Zbójna, uczeń Uniwersyteckiego LO w Toruniu, dołączył do grupy młodych chemików. „W grupie chemia i biochemia można było m.in. poznać cykl życia wirusów i dowiedzieć się, jak teoretyczne koncepcje przekuwa się w rzeczywisty nowy lek” - informują organizatorzy.
Do wyboru była też grupa medyczna. W czasie zajęć uczestnicy mieli okazję ćwiczyć szycie chirurgiczne i wprawiali się w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych. Mieli również zajęcia o roli psychologii i etyki w medycynie.
„Sekcja inżynieryjno-robotyczna kilkukrotnie ruszyła w przestworza: na symulatorze lotu, podczas kursu obsługi dronów, a także w czasie spotkania z przedstawicielami koła astronautycznego” - czytamy w informacji prasowej.
Obóz naukowy, to nie tylko czas poświęcony na naukę
Uczestnicy tegorocznego obozu nie tylko uczyli się. Był czas na nowe znajomości, zwiedzanie, czy aktywność fizyczną.
- Podobało mi się to, że było mnóstwo aktywności fizycznych, bo jestem fanem sportu. Uważam, że dobrze się zintegrowaliśmy, szczególnie w grupach zajęciowych, ale i nie tylko - opowiada Andrzej Wrzesiński.
Warto dodać, że we wrześniu 2022 roku 50 uczestników tegorocznej edycji spotka się na Gali finałowej. Poznamy wtedy nazwiska dziesięciu laureatów. W ramach nagrody czeka na nich program indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Po roku trójka z nich otrzyma stypendium finansowe na dalszą realizację swoich naukowych pasji.