
Konstancjewo - w XVIII wieku folwark Konstancjewo należało do rodziny Swoińskich. W miejscu dzisiejszego dworu znajdowała się rodzinna rezydencja. W 1852 roku kolejny właściciel Mateusz Chrapkiewicz sprzedał majątek pruskiemu państwowemu fiskusowi leśnemu. Po kilku latach założono tu siedzibę nadleśnictwa. Zachowany do dziś dawny dwór powstał zapewne w II połowie XIX wieku. Był wykorzystywany przez leśników (z artykułu Szymona Wiśniewskiego)

Ostrowite - pałac położony jest w centrum wsi Ostrowite, w rozwidleniu szosy Golub - Kowalewo i Ostrowite – Gajewo. Swym kształtem przypomina równoboczny kwadrat. Podzielony jest na dwie zasadnicze części: południową - pałacową oraz północną - gospodarczą (folwarczną). Obecny zespół powstał w latach 1880-1908. Pałac zbudował Florian Gołkowski. Dwukrotnie uległ wewnętrznej przebudowie na potrzeby szkoły ewangelickiej w latach 1905-1907 oraz w 1940 roku na potrzeby szkoły niemieckiej.
Pośrodku znajduje się dziedziniec, który otaczały ogrody. Elewacja frontowa została opracowana plastyczniej, niż elewacja tylna, ogrodowa. Od południowej strony pałacu znajdował się duży taras. Pałac jest murowany, umocniony fundamentem z kamienia, podpiwniczony. Wzniesiony na rzucie dwu prostokątów przypominających literę ,,T”. Część główna jest dłuższa, parterowa, pięcioosiowa. Asymetrycznie w drugiej skrajnej osi znajduje się wyodrębniony, piętrowy ryzalit biegnący przez całą szerokość tej części pałacu. Ryzalit zakończony jest trójkątnym szczytem, pośrodku widać okrągłe okno zwane ,,okulusem”. Od południa tej części pałacu, w jego krótszej elewacji murowana weranda jest bocznym wejściem do pałacu. Wejście główne znajduje się w pierwszej, skrajnej osi tej części pałacu. Wejście mieści się w prostokątnym portalu zwieńczonym gzymsem. Druga część pałacu stanowiąca daszek litery ,,T”, jest wyższa niż poprzednia o piętro. W parterowej werandzie, poprzedzonej schodami mieści się kolejne wejście boczne do pałacu. Dachy na ryzalicie i reszcie pałacu dwuspadowe, przykryte nowszą blachą falistą w kolorze zielonym.
Park przylega bezpośrednio od północy i północnego wschodu do pałacu. Ma kształt prostokąta. Powstał w II połowie XVIII wieku. Podczas minionych lat ulegał przekształceniom. Do dnia dzisiejszego budynek służy za siedzibę Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Jędryczki, który został ogłoszony patronem szkoły w 2001 roku. W pałacu mieszczą się obecnie również mieszkania, znajdujące się na piętrze (z artykułu Moniki Bąkowskiej, w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego)

Piątkowo - dzieje pałacu w Piątkowie były związane z rodziną Gajewskich i Iwanowskich. Właściciele lub dzierżawcy mieszkali początkowo w drewnianym, krytym słomom dworze. Natalis Sulerzyski musiał jednak wkrótce postawić nowy budynek, gdyż poprzedni został doszczętnie zniszczony przez potężną burzę. Nowy budynek wzniesiono w latach 1850-1852 według projektu warszawskiego architekta Aleksandra Galle. Jako materiał budowlany użyto czerwoną, nietynkowaną cegłę, a obiekt zdobiony jest czterema nieco wyższy-mi od korpusu sześciobocznymi wieżyczkami na narożach i prostokątnym ryzalitem, zwieńczonym schodkowym szczytem z wielobocznymi sterczyna-mi. Od frontu przylega do niego prostokątny ganek, a na wysokości pierwszego piętra wsparty jest taras. Pałac otaczał 6-hektarowy park w stylu angielskim. Wnętrze pałacu w Piątkowie wyposażano przez dziesięciolecia z wielkim smakiem. Było w nim wiele dzieł sztuki. W bibliotece zgromadzono wiele książek w tym obcojęzycznych. Ciekawie były meble renesansowe włoskie z XVI i XVII wieku, a także w stylu angielskim. Na ścianach wisiały obrazy wysokiej klasy artystów. W okresie okupacji pałac i jego wyposażenie zostało rozgrabione, a budynek pełnił funkcje sztabu jednego z generałów Wehrmachtu. W 1945 roku utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. Później majątek przejęła Agencja Własności Skarbu Państwa. Obecnie właścicielem jest osoba prywatna (z artykułu Pawła Cichockiego w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego)

Pluskowęsy - we wczesnym średniowieczu Pluskowęsy należały do biskupów włocławskich. W czasach nowożytnych majątek należał do polskiego króla, który dzierżawił go szlachcicom. Zarządzali nim Grudzińscy, Bystranowscy, Keckowie, a w połowie XIX wieku Ludwik Krispien, po nim Otto Moeller. To z jego inicjatywy powstał dwór klasycy-styczny. Na początku XX wieku majątek był już w posiadaniu niemieckiej komisji kolonizacyjnej (z artykułu Szymona Wiśniewskiego)