Kawa to bardzo popularny napój. Wiele osób właśnie od wypicia kawy zaczyna swój dzień. Każdego dnia na całym świecie wypijane są ponad trzy miliardy filiżanek kawy. Najwięcej kawy na jednego mieszkańca spożywa się w Skandynawii - około 10 kg kawy rocznie. W Polsce średnie roczne spożycie kawy na osobę to ok. 2-3 kg.
Kawę można przyrządzić na wiele sposobów: espresso, americano, cappuccino, z ekspresu ciśnieniowego, przelewowego, zaparzana po turecku, tak zwana "zalewajka" czy "plujka".
Jak powstaje kawa?
Kawa powstaje z pestek czerwonych owoców wiecznie zielonych krzewów kawowców (Coffea). Kawowce uprawia się w strefie międzyzwrotnikowej, głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Pestki kawowca nabierają brązowej barwy w procesie suszenia i prażenia. Ziarna kawowca opala się i sprzedaje w całości (to kawa ziarnista) lub dodatkowo mieli (to kawa mielona).
Działa odchudzająco, zapobiega depresji. Tak działa kawa
Choć można spotkać się z twierdzeniem, że kawa szkodzi, to w rzeczywistości naukowcy udowodnili prozdrowotne działanie kawy. Zobacz, jak wiele korzyści dla organizmu daje picie kawy. Szczegóły znajdziesz w poniższej galerii.
Kawa z kurkumą i kawa z kardamonem
Kawa to napój, który smakuje wyśmienicie pity również z dodatkami. Może to być cukier, mleko, śmietanka (choć te dodatki są kaloryczne i niezbyt zdrowe), ale także wersje mniej oczywiste, jak kawa z kurkumą albo kawa z kardamonem. Zarówno kardamon, jak i kurkuma mają wiele właściwości prozdrowotnych. Kardamon od dawna stosowany jest w medycynie ludowej. Dodanie kardamonu do kawy nie tylko poprawi smak napoju, ale także będzie miało pozytywny wpływ na nasz układ trawienny i nie tylko. Kurkuma z kolei zawiera mnóstwo cennych składników: witaminy z rodziny B: B1, B2, B3, B6, B9, witaminę E oraz K, związki mineralne, takie jak wapń, mangan, potas, żelazo, magnez, fosfor, sód, miedź oraz cynk. Kurkuma wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Dlatego zdecydowanie warto pić kawę z tymi dodatkami.
Czy kawa jest zdrowa?
Warto wspomnieć, że choć kawa wykazuje szereg właściwości korzystnych dla zdrowia, dla niektórych osób nie jest jednak wskazana. Przy niektórych schorzeniach kawa może zaszkodzić. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza.