Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?
- Uczniowie z Kujawsko - Pomorskiego uzyskują w różnych egzaminach gorsze wyniki niż ich rówieśnicy z innych regionów kraju. Problem ten dotyczy i szkół podstawowych i średnich - zauważa Szymon Gurbin.
Mówiono także o złym systemie finansowania oświaty. - Rząd zrzuca coraz większy ciężar utrzymania oświaty na samorządy, nie mówiąc już o chęci rozwoju - dodaje wiceprezydent Grudziądza, działacz Ruchu Szymona Hołowni, Polska 2050.
O niepokojącym w ocenie Ruchu Hołowni w Kujawsko - Pomorskiem zjawisku depopulacji kontynuuje Szymon Gurbin: - Młodzież wybiera uczelnie poza naszym województwem.
Do Grudziądza przybył także wiceprezes Stowarzyszenia Polska 2050 Michał Kobosko: - Pracujemy nad naszym programem dotyczącym edukacji. Będziemy go prezentowali jesienią. Mamy za sobą chyba najtrudniejszy rok szkolny dla uczniów i nauczycieli, dyrekcji który był niezdrowym pod każdym względem, a szczególnie dla dzieci które były skazane na niespotykany rodzaj nauki.
Michał Kobosko kontynuuje: - Wiemy ze spotkań z mieszkańcami, że wielu uczniów ma problem z powrotem do szkoły. Będą wymagali pomocy psychologicznej.
Działacze Polski 2050 nie winią oczywiście za ten stan władz krajowych, gdyż wymusiła to pandemia, ale zauważają że trzeba zrobić wszystko, aby pomóc uczniom odnaleźć się w nowej sytuacji.
Kobosko w Grudziądzu: - "Święte lektury" w kanonie to kuriozum!
Stowarzyszenie Polska 2050 w Grudziądzu skrytykowało pomysły ministra edukacji, Przemysława Czarnka dotyczące choćby zmiany w liście lektur.
- To nie nic wspólnego z podnoszeniem jakości funkcjonowania szkół - ocenia Michał Kobosko. - Zamiast wykorzystać okres wakacyjny do przygotowania szkół do bezpiecznego powrotu dzieci to minister tworzy nową listę lektur i wycina choćby „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, a zastępuje je „świętymi lekturami”. To kuriozum! Tak w XXI wieku nie może funkcjonować edukacja.
Na zakończenie konferencji, wiceprezydent Grudziądza, Szymon Gurbin został zapytany o problemy oświaty z jakimi borykamy się w naszym mieście. - Palącym jest infrastruktura grudziądzkich szkół. Staraliśmy i staramy się w miarę naszych skromnych możliwości robić wszystko, aby ją poprawić.
Wiceprezydent Grudziądza, także zwrócił uwagę na to, że pensje nauczycieli pozostawiają wiele do życzenia. - Ta grupa zawodowa powinna być lepiej wynagradzana. To są ludzie, którzy tworzą następne pokolenia Polaków. Żeby przyciągać do tego zawodu najlepszych ludzi, powinniśmy móc ich sowicie wynagradzać.
W spotkaniu w Grudziądzu wzięli także udział działacze z Ruchu Polska 2050: dr nauk o polityce, Sławomir Drelich oraz Daria Boguszyńska, pedagog. Przed konferencją wszyscy spotkali się z grudziądzkimi sympatykami Polski 2050
