Skąd się wzięła ćma bukszpanowa w Polsce?
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to groźny, inwazyjny szkodnik, który w ostatnich latach stał się prawdziwym utrapieniem ogrodników w Polsce i całej Europie. Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji (głównie z Chin, Japonii i Korei), a do Europy trafiła przypadkiem – najprawdopodobniej z transportem roślin ozdobnych. Pierwsze przypadki pojawiły się około 2007 roku, a od tego czasu ćma bardzo szybko się rozprzestrzenia.
Ćma bukszpanowa - co to za szkodnik?
Ćma bukszpanowa to motyl z rodziny wachlarzykowatych. Dorosłe osobniki mają skrzydła o rozpiętości ok. 4 cm – najczęściej są białe z ciemną obwódką, choć mogą występować też formy brunatne. Jednak to gąsienice są największym zagrożeniem – to one żerują na roślinach i powodują największe szkody.
Zobacz też: Podlewam tym borówki w kwietniu, a w sezonie uginają się od owoców. Trik za 5 zł na duże i grube borówki
Na jakich roślinach żeruje ćma bukszpanowa?
Ulubionym przysmakiem ćmy bukszpanowej są oczywiście bukszpany (Buxus) – zarówno te sadzone w ogrodach ozdobnych, jak i w formie żywopłotów. Gąsienice:
zjadają liście i pędy,
zostawiają po sobie przędzę, odchody i łyse, uschnięte gałązki,
mogą całkowicie ogołocić krzewy, prowadząc do ich obumarcia.
Objawy żerowania ćmy bukszpanowej
Oto cechy charakterystyczne żerowania ćmy bukszpanowej. Po tym poznasz, że szkodnik zainfekował rośliny w twoim ogrodzie:
gąsienice są zielonożółte z czarnymi paskami i główką,
rozwijają się szybko – kilka pokoleń w sezonie (od wiosny do jesieni!),
mogą zaatakować bukszpany w bardzo krótkim czasie – często ogrodnik zauważa szkody dopiero, gdy krzewy są już mocno zniszczone,
na roślinach widać przędzę, odchody i łyse, uschnięte gałązki,
liście są mocno "poobgryzane".
Dzięki temu pozbędziesz się ćmy bukszpanowej
Oto przepis na parzący oprysk - zrób tę miksturę i opryskuj nią rośliny, a szybko pozbędziesz się szkodnika. Zobacz szczegóły w poniższej galerii:
Zobacz też: W kwietniu wsyp cztery łyżki do wody i podlej pomidory, a w sezonie gałązki ugną się od plonów
