- Dzielnicowy jest łącznikiem pomiędzy policją a społeczeństwem - wyjaśniają policjantki. - Dlatego tak ważne jest to, by zdobyć zaufanie mieszkańców. Chodzi o to, by nie obawiali się mówić nam o swoich problemach. Wówczas łatwiej w porę zareagować, by nie doszło do jakiegoś nieszczęścia.
„Pomorska” wspólnie z Komendą Miejską Policji w Grudziądzu prowadzi akcję „Poznaj swojego dzielnicowego”. Na naszych łamach przybliżymy pracę dzielnicowych oraz ich sylwetki i dane teleadresowe.
Działają w szkołach
Sierż. sztab. Magdalena Murawska od dwóch lat jest dzielnicową na grudziądzkiej Starówce. - Przekrój spraw z jakimi mamy do czynienia jest różnorodny. Dominują konflikty sąsiedzkie i rodzinne. Poza tym w ramach tzw. pomocy prawnej wykonujemy czynności dla jednostek policji w całym kraju, m.in. przesłuchania w zakładach karnych. Prowadzimy też działania profilaktyczne w szkołach - mówi sierż. sztab. Murawska.
"Mąż wyzywa syna od gn..jów. Kłóci się". Przemocą w rodzinach często zajmują się dzielnicowi
Z kolei jak zauważa st. sierż. Ewa Habasińska, od ośmiu miesięcy dzielnicowa na osiedlu Lotnisko, częste pojawianie się na ulicach „swojej” dzielnicy przekłada się na wyższe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. - Było trochę problemów z drobnymi kradzieżami w sklepach na Lotnisku. Poprosiłam o większą ilość patroli. Byliśmy częściej widoczni i efekt od razu dało się zauważyć.
Pomagają starszym
Dzielnicowi dbają także o starszych mieszkańców Grudziądza. Zwłaszcza zimą. Policjanci otrzymują z opieki społecznej listę samotnych seniorów. Sprawdzają m.in. czy staruszkowie mają opał i ciepło.
Rewirowi uczestniczą też w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. - Najpierw staramy się motywować rodziców, którzy mają kłopoty z dziećmi, do współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin. Jeśli to nie przynosi efektu, kierujemy sprawy do sądu rodzinnego - dodają sierż. sztab. Murawska i st. sierż.Habasińska.