20 maja, w Światowy Dzień Pszczół, w Starostwie Powiatowym w Świeciu rozdawane są nasiona roślin miododajnych.
- Pierwsza taka akcja była w ubiegłym roku i została przyjęta bardzo dobrze, dlatego postanowiliśmy ją kontynuować – mówi Marta Suchomska ze Starostwa Powiatowego w Świeciu, pomysłodawczyni wydarzenia. - Wpadłam na to przypadkowo. Robiłam porządki na balkonie i znalazłam opakowanie nasion z łąki. Pomyślałam, że może to niegłupi pomysł podzielić się nim z mieszkańcami?
W efekcie w ubiegłym roku w powiecie świeckim przybyło tysiąc metrów kwadratowych pożytków pszczelich i w tym ma być podobnie.
Działania w Świeciu są właściwą odpowiedzią na potrzeby pszczół. Wynika to z analiz Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, który ocenił zasobność pożytków pszczelich w Polsce w latach 2020 – 2021.
- Od obecności obfitych pożytków zależy zasadność utrzymywania pszczół miodnych w pasiekach – przypominają Dariusz Gerula, Małgorzata Bieńkowska i Paweł Węgrzynowicz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. - Zasobność pastwiska pszczelego można oszacować na podstawie wziątku przynoszonego przez pszczoły do ula, a ten łatwo sprawdzić poprzez ważenie ula. Na podstawie pomiarów wagowych w roku 2020 zbiory miodu w województwie kujawsko-pomorskim i podkarpackim były klęskowe. Ujemne przybytki spowodowały konieczność dokarmiania rodzin pszczelich w pełni sezonu pasiecznego.
Pocieszające, że nie zniechęca to pszczelarzy. W naszym regionie przybywa i pszczelarzy, i pszczół. W Kujawsko-Pomorskiem żyje 85304 rodzin pszczelich (10 miejsce w kraju), w 2019 roku było ich 77685. Liczba pszczelarzy też wzrosła – z 3452 w 2019, do 3791 w roku 2020.
Niestety nie ma to przełożenia na zbiory. W 2019 pszczelarze w naszym regionie odwirowali 711,7 ton miodu, a w 2020 – 557,6 ton.
