https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy na prawo jazdy będą w Chojnicach. Są jednak dwie wątpliwości

M
We wrześniu, październiku w oddziale zamiejscowym PORD będą pierwsze egzaminy na prawo jazdy kat. B.
We wrześniu, październiku w oddziale zamiejscowym PORD będą pierwsze egzaminy na prawo jazdy kat. B. Arkadiusz Wojtasiewicz
We wrześniu, październiku w oddziale zamiejscowym PORD będą pierwsze egzaminy na prawo jazdy kat. B. Pod warunkiem, że uda się sprawnie wyłonić wykonawcę przebudowy budynku przy ul. Gdańskiej na terenie byłej giełdy.

W piątek w Chojnicach byli wszyscy egzaminatorzy na prawo jazdy z Gdańska. W ramach warsztatów doskonalenia zawodowego trzeci dzień spędzili w Chojnicach. Poznawali miasto, infrastrukturę. Bo będą egzaminować również w Chojnicach.

Teraz więc to egzaminatorzy będą dojeżdżać (dowiedzą się dwa dni przed w drodze losowania), a nie kursanci. Jak podkreślał Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, z Chojnic faktycznie były zbyt duże odległości do ośrodków egzaminowania kierowców.

Zdawanie na kategorie motocyklowe ma być w 2020 r. a na kat. „B” jesienią tego roku. - To optymistyczne założenie, ale dla mnie szklanka jest zawsze do połowy pełna, a nie do połowy pusta - mówi Nowak. - Jeżeli wszystko dobrze pójdzie i znajdziemy wykonawcę na wyremontowanie obiektu - co dzisiaj nie jest łatwe - to myślę, że jesienią 2019 pierwsze egzaminy na kat. B będą przeprowadzane.

Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku Roman Nowak i członek zarządu Stanisław Skaja.
Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku Roman Nowak i członek zarządu Stanisław Skaja. archiwum prywatne

Pierwsza wątpliwość

Podczas konferencji poruszono dwie wątpliwości. Pierwsza, czy kierowca, który zda egzamin w Chojnicach, będzie mógł się poruszać swobodnie po innym mieście.

Więcej wiadomości z Chojnic i okolic na pomorska.pl/wiadomosci/chojnice/

- Nauczyć się jeździć możemy w każdym miejscu - mówił Nowak. - Chojnice są odpowiednią miejscowością. Można tu zweryfikować umiejętności poruszania się po drogach publicznych i przestrzegania przepisów - pierwszeństwa przejazdu, sygnalizacji świetlnej i stosowania się do znaków. Nie uważam, by ktoś miał w cudzysłowie lokalne, regionalne prawo jazdy.

Druga wątpliwość

Pytano, czy miasto „nie stanie”, gdy kilkadziesiąt osób będzie się uczyło jeździć. Będą tylko trzy pojazdy egzaminacyjne. - Ośrodki szkolenia kierowców mogą się pojawić, ale czy to będzie w takim stopniu, że zakorkuje miasto? Wydaje mi się, że nie - mówi Nowak.

- Nie spróbujemy, nie przekonamy się.

Jeden z instruktorów prawa jazdy z Konarzyn powiedział wprost, o co chodzi, jeżeli idzie o owe „tamowanie ruchu”: - „Eleczka” jedzie z prędkością dopuszczalną, a kierowcy się niecierpliwią, bo ją przekraczają. No to sorry, ale tacy kierowcy będą wszystkim przeszkadzać.

A Nowak skomentował: - Taka nauka jazdy działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bo go przyhamuje. No i w konsekwencji może będzie jedna ofiara mniej.

Koszt uruchomienia oddziału z wyposażeniem to może być ok. 600, 700 tys. zł mniej.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Leśnik
A jak ktoś 30 czy 40 lat temu zdawał egzaminy 20 min w takiej Tucholi ...gdzie nie było ronda ,dwupaspowej drogi,syg świetlnej...to zły kierowca?..hmm bo teraz śmigają po drogać całej Europy!!!więc Chojnice są jak najbardziej odpowiednie do nauki jazdy...i zdawania egz.w tym mieście...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska