Co ludzie nadają w paczkach?
Ale częściej dostawcom zdarzą się legalne nietypowe paczki np. z pszczołami, mrówkami, pawiem, kurczakami, pawiem, fortepian, wiza do Stanów na lotnisko do rąk wylatującego Polaka, suknia ślubna (wysłana w piątek na ślub odbywający się w sobotę).
Pocztowców i kurierów obowiązuje tajemnica korespondencji i dbałość o bezpieczeństwo przesyłek. - O zawartościach ich dowiadujemy się w nietypowych sytuacjach, jak np. uszkodzenie paczki, niewłaściwe zapakowanie zawartości, które może skutkować wyciekiem płynu lub sytuacja, jak ta ostatnia, kiedy w sortowni kieleckiej wypełzł z przesyłki wąż boa – tłumaczy biuro prasowe Poczty Polskiej.
Za to przesyłkom mają prawo przyglądać się Służby Celno-Skarbowe. I oni podczas kontroli prowadzonych w sortowniach wyłapują te nietypowe, nielegalne przesyłki. Wiele z nich wskazują czworonożni funkcjonariusze - labrador Lilou czy parson russell teriery Kolia i Rina.
Wśród przesyłanych w paczkach produktów zdarzają się szczególnie nietypowe. Niektóre z nich są wysyłane nielegalnie.
Pracownicy Poczty Polskiej w sortowni w Kielcach odkryli 9 czerwca nad ranem żywego kolumbijskiego boa tęczowego, pełzającego między paczkami. Wezwano policję i strażaków, którzy schwytali węża. Został on przekazany do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, które szuka teraz nowego lub starego właściciela gada. Nie ma pewności, kiedy wąż uciekł, z której przesyłki oraz jak długo mógł się ukrywać między paczkami przed znalezieniem.
To nie pierwszy przypadek wysyłania żywych zwierząt przesyłkami niezgodnie z regulaminem usług. Przypomnijmy, w maju 2012 r., funkcjonariusze istniejącej wówczas Izby Celnej w Toruniu znaleźli w sortowni w Solcu Kujawskim w jednej z przesyłek ponad metrowej długości węża zbożowego (niejadowity).
- Celnicy ustalili, że paczka z nim została nadana w Warszawie i miała trafić do odbiorcy w Świeciu. O sprawie powiadomiono prokuraturę w Bydgoszczy. Finalnie wąż przekazany został do Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, gdzie znajduje się do dzisiaj - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Co ciekawe, potomstwo znalezionego węża służy obecnie celom dydaktycznym i jest wykorzystywane na spotkaniach organizowanych przez ogród z dziećmi i młodzieżą.
Doręczaliśmy też kiedyś pawia, któremu z paczki wystawał ogon
– Zgodnie z regulaminami usług w paczkach i przesyłkach kurierskich można wysyłać jedynie żywe ptaki lub owady – przypomina Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej. - Apelujemy o odpowiednie zapakowanie tych zwierząt i właściwe oznakowanie przesyłki. Niedozwolone jest wysyłanie innych zwierząt, jednak znalezienie węża lub innego egzotycznego i niebezpiecznego zwierzęcia, które wyszło z przesyłki zdarzało się już niejednokrotnie. Doręczaliśmy też kiedyś pawia, któremu z paczki wystawał ogon. Przesyłanie żywych zwierząt, innych niż dozwolone, może być niebezpieczne dla zwierzęcia, a jednocześnie stanowić zagrożenie dla pracowników.
Suknia, wiza, sprzęt medyczny, testy na Covid
- Przykładów nietypowych przesyłek jest wiele – potwierdza Justyna Dąbrowska, rzeczniczka DHL Parcel. - Zdarzyło nam się np. transportować pianino albo firanki na otwarcie prestiżowego hotelu. Nasi kurierzy to prawdziwi eksperci do zadań specjalnych. Jeden z nich dowiózł także suknię ślubną i obrączki wysłane w piątek, a potrzebne na sobotnią uroczystość. Innym razem kurier niemal w ostatnim momencie dostarczył klientowi na lotnisko wizę do Stanów Zjednoczonych. Zdarzają się również takie przesyłki, od których zależy zdrowie i życie. Doręczyliśmy np. priorytetową przesyłkę z narzędziami dla szpitala, potrzebnymi do wykonania kluczowej operacji albo kondensator tlenu dla pacjentki, która mogła funkcjonować bez niego tylko przez kilka godzin. (…) Tylko w ostatnim czasie, podczas pandemii zrealizowaliśmy dedykowany transport odczynników medycznych do testów na Covid-19. Dostarczyliśmy też tysiące maseczek, przyłbic ochronnych do szpitali i placówek opiekuńczych (…). Nasi kurierzy doręczali także dzieła sztuki wybitnych artystów, zlicytowane w aukcji charytatywnej dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Mają nosa do wyłapywania przestępstw
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej KAS koncentrują się na tropieniu przesyłek, których przewóz jest zakazany przez prawo, tj. przede wszystkim: towary podlegające podatkowi akcyzowemu, narkotyki, środki psychotropowe, leki, towary podrabiane i pirackie, niespełniające wymogów bezpieczeństwa produktów, ale także żywe zwierzęta lub rośliny, towary/materiały niebezpieczne - wymienia rzecznik bydgoskiej IAS.
Tylko w ostatnim czasie w naszym regionie funkcjonariusze ci wykryli w paczkach: sterydy anaboliczne, nielegalne leki, narkotyki, dopalacze, nielegalny tytoń i podróbki ubrań. Wiele z tych podejrzanych przesyłek wskazali czworonożni funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej - labrador Lilou oraz parson russell terriery Kolia i Rina. A w kraju np. czaszki chronionego niedźwiedzia brunatnego.
Nie wszystko możesz nadać
- Katalog towarów wyłączonych z usług krajowych i zagranicznych operatorów kurierskich oraz Poczty jest niezwykle szeroki - pełne listy pod adresem www.sendit.pl/artykul/towary-zakazane-w-wysylce – podaje Bartosz Stróżyński.
Jeśli więc planujecie wysłać nietypową przesyłkę najpierw zapoznajcie się na stronach dostawców z regulaminami, które określają, co w ramach poszczególnej usługi można nadać.
