Spis treści
- Takie wsparcie na pewno zainteresuje wielu rolników, mnie również - mówi Grzegorz Drewczyński, rolnik ze Świekatowa (pow. świecki).
- A przede wszystkim może być kolejnym krokiem w stronę mikrobiologii - uważa Natalia Narewska z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, która twierdzi, że po wprowadzeniu ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw” coraz więcej rolników - także w Kujawsko-Pomorskiem - interesuje się stosowaniem środków mikrobiologicznych.
Niebawem zainteresowanych biologiczną uprawą może być jeszcze więcej.
Trwają prace nad ustanowieniem szczegółowych zasad
Ministerstwo rolnictwa informuje, że w tym resorcie "(...)trwają prace nad ustanowieniem szczegółowych zasad przyznania płatności w zakresie stosowania nawozowych preparatów mikrobiologicznych. Celem projektowanego wsparcia jest przede wszystkim poprawa aktywności mikrobiologicznej gleby oraz stymulacja procesów odżywiania roślin.(...)"
To też może Cię zainteresować
Resort wyjaśnia, że w związku z planowanym uruchomieniem wsparcia do nawozowych produktów mikrobiologicznych zmieni się nazwa ekoschematu z "Biologiczna ochrona upraw" na "Biologiczna uprawa".
Dwa warianty w ekoschemacie
Ekoschemat będzie się składał z dwóch wariantów:
- Mikrobiologiczne środki ochrony roślin (wariant 1)
- Nawozowe produkty mikrobiologiczne (wariant 2).
Ministerstwo wyjaśnia, że "(...)wsparcie będzie przysługiwało rolnikom, którzy stosują nawozowe produkty mikrobiologiczne wskazane w wykazie nawozowych produktów mikrobiologicznych prowadzonym przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy KLIKNIJ TUTAJ
Przewiduje się, że wsparcie do nawozowych produktów mikrobiologicznych będzie określone na zasadach zbliżonych jak w przypadku wariantu dotyczącego stosowania mikrobiologicznych środków ochrony roślin tj. będzie przyznawane do powierzchni upraw trwałych, gruntów ornych oraz powierzchni zadrzewionej w systemie rolno-leśnym (jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych).
Zakłada się, że rolnik będzie zobligowany do przekazania do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR):
- imiennego dokumentu potwierdzającego zakup NPM lub innego imiennego dokumentu potwierdzającego jego nabycie, w którym wskazano jaki NPM został nabyty oraz jego ilość;
- rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, w którym będą zawarte następujące informacje: numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, powierzchnia i rodzaj uprawy, data i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych, nazwa zastosowanego NPM oraz ilość zastosowanego NPM, a także inne informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania tych czynności.(...)"
Ministerstwo podaje, że planowana stawka płatności to 22,47 euro za hektar.
Potrzebna jeszcze zmiana przepisów
"(...)Należy jednak podkreślić, że wdrożenie nowego rodzaju wsparcia wymaga w pierwszej kolejności zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a następnie przepisów krajowych tj. ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz odpowiednich rozporządzeń wykonujących przepisy tej ustawy (...) - podkreśla resort rolnictwa.
- Sporo firm dopytuje o te nowe rozwiązania, a to znaczy, że pytania na ten temat zadaje im coraz więcej rolników - dodała Natalia Narewska.
