Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury stażowe - takie mają być warunki przejścia. Nowy wiek emerytalny i nowa waloryzacja emerytur

DKA, AJ
Dokładne prognozy dotyczące emerytur w 2024 roku po uwzględnieniu waloryzacji procentowej na kolejnych slajdach naszej galerii. Przejdź dalej >>>
Dokładne prognozy dotyczące emerytur w 2024 roku po uwzględnieniu waloryzacji procentowej na kolejnych slajdach naszej galerii. Przejdź dalej >>>archiwum Polska Press
Emerytury stażowe mają przysługiwać po 38 latach pracy dla kobiet 43 dla mężczyzn. Jeśli ktoś szybko rozpocznie karierę zawodową, otrzyma świadczenie w młodszym wieku niż obecni emeryci. Oczywiście kwota nie będzie wtedy ogromna, ale pracownik będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania.

W ZUS pytają o emerytury stażowe. Pytania dotyczą kwestii kiedy, komu i na jakich warunkach będą przysługiwać zapowiadane świadczenia. W obowiązującym stanie prawnym nie ma jeszcze jednak regulacji ustawowych dotyczących kwestii emerytur stażowych. Pracownicy ZUS udzielając informacji, opierają się więc na aktualnych przepisach i informują o "stażówkach".

  • Zgodnie z obecnymi przepisami, prawo do emerytury z nowego systemu emerytalnego przysługuje kobietom, które osiągnęły wiek powszechny wynoszący co najmniej 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65.

Takie mają być zasady emerytur stażowych

Główna zasada zapowiadanych przez rząd emerytur stażowych (nie znamy jeszcze daty, kiedy wejdą w życie) jest prosta, to przejście na świadczenie wcześniej, po przepracowaniu określonej liczby lat, w przypadku kobiet 38, mężczyzn - 43. Podstawowe założenie jest takie, aby nie czekać do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który teraz wynosi 60 lat dla pań i 65 lat dla panów.

Przejście na emeryturę stażową to koniec pracy, bo można ją kontynuować i równocześnie pobierać świadczenie. Jeśli jednak ktoś nie będzie się czuł na tyle silny, by dalej pracować, to pozostanie przy „stażówce”.

Emerytura stażowa będzie niższa od zwykłej?

Obowiązujące dziś prawo zakłada, że nie będzie mogła być niższa od minimalnej, tzn. dziś 1588,44 zł brutto miesięcznie. Nowa propozycja PiS to też rezultat wieloletnich starań "Solidarności" w tej sprawie. Mowa o emeryturach stażowych była w 1980 roku, w Porozumieniach Sierpniowych.

Waloryzacja emerytur 2024 - tabela wyliczeń

Przyszły rok 2024 przynosi także inne zmiany w sferze emerytur, zwłaszcza jeśli chodzi o minimalne emerytury. Planowane jest wprowadzenie waloryzacji procentowej dla emerytów, których świadczenia przewyższają minimalny próg. Przyjęta stawka wzrostu wynosi 12,3 procent. Dla tych, których emerytury plasują się poniżej tej granicy, przewiduje się podniesienie minimalnej emerytury na drodze podwyżki kwotowej. Aktualnie minimalna kwota to 1 588 zł 44 gr, a po dodatkowym zwiększeniu o 300 zł osiągnęłaby poziom 1 888 zł 44 gr brutto.

Warto również zaznaczyć, że osoby otrzymujące świadczenia poniżej 2 800 zł brutto otrzymają gwarantowane podwyżki kwotowe. Natomiast dla tych z wyższymi emeryturami, bardziej korzystne będzie podniesienie procentowe, co stanowi odpowiedź na specyficzne potrzeby osób starszych.

Aby poznać dokładne prognozy dotyczące emerytur w 2024 roku po uwzględnieniu waloryzacji procentowej, zapraszamy do kliknięcia w poniższą galerię. Tam dokładne wyliczenia dla poszczególnych emerytur.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska