Energa Toruń blisko sensacji w Krakowie. Wciąż jest szansa na półfinał [zdjęcia]

Energa Toruń mogła wygrać w Krakowie i otworzyć sobie furtkę do półfinału TBLK. Nie wykorzystała jednak słabego dnia mistrzyń Polski. Kolejny mecz w sobotę w Arenie Toruń. Anna Kaczmarz

WISŁA CAN PACK KRAKÓW - ENERGA TORUŃ 62:58 (14:12, 14:13, 15:11, 19:22)
WISŁA: Turner 13, Ziętara 11 (1), Żurowska-Ciegielska 10 (1), Ouvina 10, 6 as., Nicholls 2 oraz Stallworth 14, Szott-Hejmej 2, Puter 0.
ENERGA: Ajavon 23 (2), 9 zb., Tłumak 6 (2), Taylor 5 (1), 6 as., Macaulay 4, Misiek 2 oraz Bogoje 9, Skorek 5 (1), Szczechowiak 4 (1), 6 zb., Idczak 0, Kudraszowa 0, Walich 0.

Od początku było widać, że torunianki solidnie przygotowały się do gry w defensywie. Gospodynie rozpoczęły co prawda od prowadzenia 4:0, ale Energa nie dała się zaskoczyć. Agresja w obronie opłaciła się, po kolejnych przechwytach i kontrach trafiały Matee Ajavon i Paulina Misiek. Już w 5. minucie Jose Hernandez poprosił o przerwę, gdy Energa wygrywała 12:6.

Obie drużyny w ataku grały bardzo nerwowo, zwłaszcza Wisła prezentowała się słabo. Gospodynie pudłowały nawet z czystych pozycji, łatwo traciły piłkę. Yvonne Turner w 7. minucie miała 3 faule na koncie, a rozgrywająca w dwóch poprzednich meczach z Energą rzuciła w sumie 45 punktów.

Nasz zespół nie zdołał do końca wykorzystać zamieszania w obozie rywalek. Zwłaszcza pod koszem brakowało skuteczności (3/14 w 1. kwarcie), a Victoria Macaulay nie trafiła kilku prostych rzutów. To pozwoliło mistrzyniom Polski złapać drugi oddech. W 9. minucie Wisła odzyskała prowadzenie po "trójce" Ziętary.

O ile do obrony trudno było mieć zastrzeżenia, to ofensywa pozostawiała wiele do życzenia. Nie było nikogo, kto uspokoiłby grę, słabo grała Renee Tayor. Energa od prowadzenia 12:6 zaliczyła prawie 8 minut bez punktów i serię 0:10. Wisła nie była wiele skuteczniejsza. Obie drużyny pudłowały na wyścigi i do przerwy miały po 30 proc. skuteczności z gry i solidarnie po 12 strat.

Po przerwie początkowo obie drużyny znowu zmieniały się na prowadzeniu. Wciąż skuteczność była fatalna. Dobrą zmianę pod koszem dała Ivona Bogoje, która zastąpiła bezproduktywną Victorię Macaulay. Gdyby jeszcze koleżanki potrafiły wykorzystywać jej niezłe odegrania spod kosza...

Wisła Can Pack w końcu zaczęła korzystać z błędów naszej drużyny i budować większą przewagę. Pod koniec 3. kwarty Enerdze znowu zdarzył się koszmarny przestój i zrobiło się 40:33. Krakowianki w tej kwarcie zdecydowanie lepiej zaczęły bronić i skuteczność "Katarzynek znowu spadła do poziomu 30 proc.

W ostatniej części Wisła odjechała już na 54:43. Sytuacja wyglądała beznadziejnie, bo z powodu fauli nie grała już Taylor. Wtedy jednak niespodziewanie zaczęła trafiać raz za razem Ajavon. Na 66 sekund przed końcem po jej wolnych był remis 58:58. Niestety, potem z wolnych punktowała już tylko Turner. W ostatniej minucie "Katarzynki" miały szanse przynajmniej na dogrywkę, ale Ajavon najpierw podała w ręce rywalek, a w kolejnej akcji Bogoje nie trafiła spod samego kosza.

Kolejny mecz w sobotę w Toruniu o godz. 18.00. Do półfinału awansuje drużyna, która wygra dwa razy.