Piotr Rutkowski
Mateusz Ponitka (z lewej) nie zdobył ani jednego punktu w meczu z Maccabi
Mateusz Ponitka (z lewej) nie zdobył ani jednego punktu w meczu z Maccabi PETE ANDREOU/PAP/EPA
Kapitan reprezentacji koszykarzy Mateusz Ponitka nie zdobył ani jednego punktu w wygranym przez Panathinaikos meczu z Maccabi 88:86 w 19. kolejce Euroligi.

Panathinaikos walczył o przerwanie passy sześciu kolejnych porażek w Eurolidze. Ostatnie zwycięstwo w tych rozgrywkach miało miejsce 8 grudnia, po dogrywce z Olimpią Milano. Ostatnio Grecy stoczyli zacięty bój z Fenerbahce, ale ulegli po dogrywce 88:94. Wówczas Mateusz Ponitka zdobył 15 punktów, i był to jego najlepszy występ w Eurolidze od 11 listopada, kiedy także uzyskał 15 punktów w rywalizacji z Baskonią.

Z kolei Izraelczycy w ostatnich sześciu meczach odnieśli cztery zwycięstwa. Niedawno pokonali 90:81 serbski Partizan. Do dzisiejszego meczu z Panathinaikosem, Maccabi miało na koncie 10 zwycięstw i 8 porażek w Eurolidze.

Jak grał Ponitka w meczu z Maccabi?

Ponitka rozpoczął mecz z Maccabi na ławce rezerwowych. Pierwszy raz na parkiecie pojawił się w 7 minucie gry, ale nie wykazał się niczym szczególnym. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 24:17 na korzyść Koniczynek. Bardzo dobrze wyglądała ich statystyka rzutów za trzy punkty (4/7). Drugą kwartę Ponitka rozpoczął w pierwszej piątce. W 1. minucie tej części gry zanotował niecelny rzut za dwa punkty.

W pierwszej połowie kapitan reprezentacji Polski spędził na parkiecie 9 minut i 6 sekund, ale był mało widoczny. Nie zdobył ani jednego punktu. Na pocieszenie jego Panathinaikos prowadził 45:37. Najskuteczniejszy w ekipie gospodarzy był Derrick Williams, zdobywca 12 punktów.

Drugą połowę Ponitka, podobnie jak pierwszą, rozpoczął na ławce rezerwowych. Polak pojawił się na parkiecie w 5. minucie trzeciej kwarty, niedługo potem spudłował swój pierwszy rzut za trzy punkty. To była jedyna próba Polaka w tej kwarcie, która zakończyła się jednopunktowym zwycięstwem Maccabi.

Ostatnią część spotkania Ponitka rozpoczął w pierwszej piątce. W 5. minucie zanotował kolejny niecelny rzut za trzy punkty, jednak z mocno nieprzygotowanej pozycji. Potem nie oddał już ani jednego rzutu. Mógł się jednak cieszyć, bo jego Panathinaikos po nerwowej końcówce wygrał całe spotkanie 88:86, przełamując serię sześciu porażek z rzędu. Najskuteczniejszy w ekipie gospodarzy był Paris Lee, zdobywca 21 punktów.

Zobacz zwycięski rzut Panathinaikosu:

29-letni Ponitka przebywał na parkiecie 18 minut, nie trafił jedynego rzutu za dwa punkty, oraz ani jednego z dwóch za trzy punkty. Zanotował trzy przechwyty i dwie asysty (bez straty).

Wynik meczu Euroligi koszykarzy

Panathinaikos Ateny - Maccabi Playtika Tel Aviv 88:86 (24:17, 21:20, 20:21, 23:28)

Panathinaikos (7-12) zajmuje 15. lokatę w tabeli, a Maccabi jest ósme (10-9). W 20. kolejce (19 stycznia) Panathinaikos czeka podróż do Bolonii na spotkanie z Virtus Segafredo Bologna (8-11).

Ponitka jest jedynym Polakiem w Eurolidze, a Panathinaikos to jego czwarty klub w elitarnych rozgrywkach - po Asseco Gdynia (2012/13), Stelmecie Enea BC Zielona Góra (2015/16) i Zenicie Sankt Petersburg (2019-22).