https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Euromanifestacja - związkowcy z całej Europy protestują przeciwko wyzyskowi

Katarzyna Hejna fot.sxc.hu
Związkowcy alarmują, że Polska przoduje w zatrudnianiu na „umowach śmieciowych”
Związkowcy alarmują, że Polska przoduje w zatrudnianiu na „umowach śmieciowych”
Nawet 500 związkowców z Pomorza i Kujaw oraz 40 tysięcy z całej Europy, zapowiedziało udział w sobotniej euromanifestacji we Wrocławiu. ''Tak dla europejskiej solidarności'', ''Tak dla miejsc pracy i praw pracowniczych'', ''Nie dla polityki cięć'' - to hasła demonostrantów.

Związkowcy pojadą autokarami m.in. z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Chełmna. Pretekstem jest szczyt europejskich ministrów finansów.

- Sprzeciwiamy się przerzucaniu kosztów kryzysu na najuboższych - mówi Jacek Żurawski,przewodniczący toruńsko-włocławskiej Solidarności. -

Ustawa antykryzysowa miała służyć przedsiębiorcom nieradzącym sobie z recesją. A stała się usprawiedliwieniem do zmuszania pracowników, aby przeszli na „śmieciowe umowy”.

Euromanifestacja przeciwko "śmieciowym umowom"

Harald Matuszewskiz OPZZ woj. kujawsko-pomorskiego dodaje: - Wszystkie zakłady, które były istotne dla województwa zostały stąd wyprowadzone - np. PKP, Cargo. Niepokoi też sytuacja w dużych, strategicznych dla województwa zakładach, jak Zachem czy Anwil.

- Będą przedstawiciele wszystkich branż – nauczyciele, metalowcy, chemicy i budowlańcy – wymienia Harald Matuszewski,przewodniczący rady OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przeczytaj: Pracownicy Tensho nie chcą być elastyczni

Związkowcy będą maszerować z postulatami podniesienia standardu życia. – Właściciele przedsiębiorstw powinni uczciwie dzielić się zyskami. Bo dotychczas jest tak, że ciężary związane z wychodzeniem z kryzysu przekładane są na barki najciężej pracujących. Polska należy do krajów, gdzie jest najwięcej osób zatrudnionych w ramach „umów śmieciowych”, a rząd to akceptuje - uważa Harald Matuszewski. - I daje ułatwienia przedsiębiorcom, np. w strefach ekonomicznych. Ale trzeba patrzeć perspektywicznie – przecież ci ludzie, którzy dziś nie odprowadzają składek społecznych i emerytalnych za dwadzieścia lata będą na klientami opieki społecznej.

Na własnym podwórku

Związkowcy podkreślają, że sytuacja pracowników na Pomorzu i Kujawach jest coraz gorsza. - Wszystkie zakłady, które były istotne dla województwa zostały stąd wyprowadzone – PKP zarządzanie przeszło do Gdyni, choć była mowa o Toruniu, Cargo – wyprowadzono z Bydgoszczy do Katowic - wyjaśnia przewodniczący OPZZ. - Mamy złą sytuację w dużych, strategicznych dla województwa zakładach, jak Zachem czy Anwil. W przypadku tego ostatniego dochodzi do targów, a w ogóle nie rozmawia się ze stroną społeczną. To wszystko wpływa na lokalny rynek pracy. Pozbywając się ich przestajemy cokolwiek znaczyć na gospodarczej mapie Polski.

Przeczytaj: Toruń. Pracownicy fabryk idą teraz zarabiać do agencji

Organizatorem euromanifestacji jest Europejska Konfederacja Związków Zawodowych europejska centrala związkowa zrzeszająca organizacje pracownicze z 36 krajów. 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Tragiczny finał wypadku w Grudziądzu. Zmarła potrącona rowerzystka

Tragiczny finał wypadku w Grudziądzu. Zmarła potrącona rowerzystka

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska