Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fakty i mity na temat oleju rzepakowego. Dobry dla dzieci, diabetyków i ciężarnych

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Jednym z zarzutów wobec oleju rzepakowego są obecne w nim pozostałości glifosatu. Jednak w marcu i kwietniu 2020 r. badania oleju rzepakowego dowiodły, że nie zawiera on lub zawiera śladowe ilości tego pestycydu, znacznie poniżej dopuszczalnej wartości. Przetwarzanie nasion, jak tłoczenie oleju, usuwa ewentualne resztki glifosatu.
Jednym z zarzutów wobec oleju rzepakowego są obecne w nim pozostałości glifosatu. Jednak w marcu i kwietniu 2020 r. badania oleju rzepakowego dowiodły, że nie zawiera on lub zawiera śladowe ilości tego pestycydu, znacznie poniżej dopuszczalnej wartości. Przetwarzanie nasion, jak tłoczenie oleju, usuwa ewentualne resztki glifosatu. Pixabay
Spożycie tłuszczu w diecie powinno stanowić 15-30 proc. ogółu energii. Jednak prawidłowa dieta zależy też od jakości tłuszczu. Eksperci zalecają olej rzepakowy, z uwagi na jego wyjątkowy skład i wysokie wartości odżywcze. Jednak olej rzepakowy budzi wiele wątpliwości. Czu nadaje się dla dzieci? Co z obecnością glifosatu w ziarnach rzepaku? Znamy odpowiedzi na te pytania. Sprawdźcie w naszej galerii.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej przypomina, że już w 2000 r. WHO zalecało zastępowanie nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego przez tłuszcze nienasycone (np. oleje roślinne i margaryny miękkie). Szczególnie cenne są oleje tłoczone na zimno, zwłaszcza rodzimy olej rzepakowy.

Olej na zimno uzyskuje się wyłącznie z pomocą zabiegów mechanicznych, bez użycia podwyższonej temperatury. Oczyszczane takiego oleju następuje wyłącznie poprzez przemycie wodą, osadzanie, filtrowanie i wirowanie. Olej tłoczony na zimno ma ciemniejszą barwę niż olej rafinowany, a obecne w nim naturalne składniki nadają mu charakterystyczny smak i zapach.

Ale NCEŻ ostrzega, że ze względu na wyłącznie mechaniczne metody oczyszczania, obok korzystnych dla zdrowia składników, oleje takie mogą zawierać również szereg niepożądanych składników, takich jak: produkty hydrolizy i utleniania, zanieczyszczenia chemiczne środowiskowe i technologiczne oraz zanieczyszczenia fizyczne.

Jaka jest prawda o oleju rzepakowym? Eksperci NCEŻ podają fakty i mity. Zobaczcie naszej galerii.

Źródło: NCEŻ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska