Wideo. Nowe drony dla Wojska Polskiego

Oszust podający się za policjanta telefonicznie przekazał 64-latce nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, jaki miała spowodować jej córka.
- Następnie mężczyzna poinformował o konieczności przekazania pieniędzy na kaucję, aby rzekoma sprawczyni wypadku mogła zostać uwolniona z aresztu - relacjonuje asp.szt. Magdalena Kulpa - Malinowska, p.o. oficera prasowego policji w Grudziądzu.
64-latka uwierzyła w opowieść "policjanta". Kobieta dała się do Bydgoszczy, gdzie przekazała pieniądze w kwocie 100 tys. zł oraz złotą biżuterię podstawionemu kurierowi, który rzekomo miał je przekazać w depozyt do policyjnego banku. Następnego dnia, po rozmowie telefonicznej ze swoją córką, 64-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa!
Senior mógł stracić kilkaset euro "ratując" przed aresztem syna, który miał rzekomo potrącić pieszą
Tego samego dnia, czyli we wtorek 15 marca do 86-letniego mieszkańca Grudziądza, na telefon komórkowy zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, przedstawiając podobną historię o wypadku drogowym spowodowanym przez syna, który przejeżdżając przez czerwone światło potrącił kobietę. - Oszust, przekonując o możliwości uniknięcia kary więzienia, sprawił że 86-latek przygotował swoje oszczędności w łącznej kwocie 800 euro na poczet kaucji - mówi asp.szt. Magdalena Kulpa - Malinowska.
Po pieniądze miał przybyć do miejsca zamieszkania seniora podstawiony kurier, który z nieustalonych przyczyn nie pojawił się po odbiór gotówki. To uratowało seniora przed stratą gotówki. Ponadto po kilku godzinach, po rozmowach z członkami rodziny, 86-latek zorientował się, że telefonował do niego oszust!
Policja apeluje o czujność
Najważniejsze porady policjantów podczas rozmów z nieznanymi osobami:
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół,
- Nie ufaj osobom, które podają się za policjanta i żądają przekazania gotówki. Pamiętaj! Policjant czy inny funkcjonariusz publiczny, nigdy nie zażąda wydania gotówki lub innych kosztowności w celu ich zabezpieczenia.
- Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście lub telefonicznie z osobą, która zwraca się o pomoc lub innym członkiem rodziny,
- Nie działaj w pośpiechu i nie ulegaj presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję dzwoniąc pod numer 112.