Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fermy do likwidacji? Nie świnie i drób są zagrożeniem dla klimatu, ale auta i sektor energetyczny [opinia]

OPRAC.:
Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
pixabay.com
"Stop fermom przemysłowym" - to hasło obrońców zwierząt słychać coraz częściej. "Porusza skalę półprawd i niedopowiedzeń dotyczących żywności, dobrostanu zwierząt, środowiska i klimatu, a obliczonych na emocjonalne oddziaływanie", stwierdza Aleksander Dargiewicz, który stoi na czele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Zobacz wideo: Nie będzie wielkiej fermy w Siecieborzycach

Prezes KZP-PTCH nawiązał do aktywistów, którzy - powołując się na dobro zwierząt i wpływ produkcji zwierzęcej na klimat - apelują o likwidację gigantycznych gospodarstw. Swoją opinię ujął w kilku punktach.

Przypominamy: Europosłanka Sylwia Spurek ogłasza - Czas na zakaz hodowli zwierząt. Jedni komentujący oburzeni, drudzy popierają**

W Polsce rolnictwo odpowiada za 8% emisji wszystkich gazów cieplarnianych. Produkcja roślinna stanowi niecałe 4%, a zwierzęca nieco powyżej 4% całości emitowanych gazów cieplarnianych w kraju. Produkcja zwierzęca jest źródłem emisji gazów cieplarnianych w stopniu porównywalnym z produkcją roślinną. Najniższe emisje przypadają na produkcję trzody chlewnej (0,4%) i drobiu, które paradoksalnie są najczęstszymi celami ataków aktywistów. Tymczasem największym zagrożeniem dla klimatu jest sektor energetyczny (82,9%) i transportowy, z którego wszyscy korzystamy - wskazuje Aleksander Dargiewicz.

Prezes powołuje się także na badania, według których, zużycie wody w systemie przemysłowym jest niższe dla drobiu o 69%, wieprzowiny o 40%, wołowiny o 53%, baraniny o 66%, jaj o 62% niż w systemie pastwiskowym.

Mowa również o pieniądzach.

"Dochody rolników zależą od skali produkcji. Z czego będą żyli rolnicy prowadzący ekstensywną produkcję zwierzęcą na małą skalę? Kto będzie chciał się tym zajmować, jeżeli nie otrzyma satysfakcjonującego wynagrodzenia? Czy to jest kierunek, który powinniśmy przyjąć przy rosnącej liczbie ludności na świecie? Rolnictwo to system naczyń połączonych. Po likwidacji dużych gospodarstw w kraju, zbankrutują małe, niezdolne do konkurowania. Pozostanie nam wtedy import i uzależnienie żywnościowe od innych krajów. Aby przekierować strumień żywności, będziemy musieli słono zapłacić", podkreśla Dargiewicz.

Źródło: kzp-ptch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska