https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fermy wiatraczne, krajobraz i ludzie

Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Wojciech Perlik z Mierzyna pokazuje teren  gdzie postawiono maszty pomiarowe wiatru,  badające możliwość budowy fermy wiatracznej
Wojciech Perlik z Mierzyna pokazuje teren gdzie postawiono maszty pomiarowe wiatru, badające możliwość budowy fermy wiatracznej
Odbyło się spotkanie w sprawie możliwości i warunków lokalizacji fermy wiatrowej na terenie gminy Biskupiec.

Inwestor przedstawił swoje zamierzenia, polegające na wybudowaniu w okolicy Szwarcenowa i Wonnej parku kilkunastu siłowni wiatrowych o mocy 2 MW każda. Należy tu zaznaczyć, że przykładowo 4 Małe Elektrownie Wodne na Welu w powiecie nowomiejskim osiągają maksymalną łączną moc około 0,3 MW!

Wiatraki instalowane na fermach wiatracznych mają wysokość masztu 80 m i średnicę wirnika 30 m. Są to standardowe konstrukcje oparte na maszcie rurowym. Wiatraki zlokalizowane miałyby być na terenach prywatnych, z właścicielami których firma zawrze stosowne umowy dzierżawy. Wybudowanie parku wiatraków wiąże się także z koniecznością budowy sieci wewnętrznych dróg dojazdowych. Tego typu przedsięwzięć w Polsce zrealizowano dopiero 6, wszystkie w ostatnim czasie, z czego jedno z nich znajduje się w pobliskich Kisielicach w powiecie iławskim.

Inwestorowi przedstawiono z kolei przebieg procedury w zakresie uzyskania niezbędnych pozwoleń, ze zwróceniem szczególnej uwagi na postępowanie środowiskowe. Uprzedzono, że w omawianym przypadku, z uwagi na skalę i rodzaj przedsięwzięcia, żądany będzie raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Powinien on też zawierać m.in. studium krajobrazowe, przedstawienie możliwych wariantów realizacji inwestycji oraz opracowanie faunistyczne, dotyczące możliwego wpływu na populacje ptaków.

Bardzo pomocne w ocenie możliwego realnego oddziaływania wiatraków i problemów związanych z ich funkcjonowaniem były doświadczenia niemieckie uzyskane podczas wizyty delegacji powiatu w bratnim powiecie Oldenburgu, który to rejon jest potentatem w energetyce wiatrowej.

Inwestor przyznał, że do chwili obecnej nie istnieje zbyt wiele opublikowanych opracowań naukowych omawiających kwestię potencjalnego wpływu siłowni wiatrowych na środowisko i warunki życia ludzi. Dużym problemem tego typu wielkich siłowni jest wpływ na krajobraz. Zdania na ten temat są bardzo podzielone, gdyż odczucia harmonizowania takich obiektów z otoczeniem są bardzo subiektywne.

Studium krajobrazowe, wykonane przez fachowców w tej dziedzinie, pomoże w rzetelnej ocenie tego zagadnienia.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska