- Pierwszy festyn zorganizowaliśmy jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej, przy walnej pomocy harcerzy, w roku 2003 - wspomina Grzegorz Myk z Punktu Informacji Turystycznej przy rynku w Koronowie.
Zobacz, co działo się podczas festynu cysterskiego i bitwy pod Koronowem w 2014 roku: Krzyżacy przegrali pod Koronowem, jak od 12 lat [zdjęcia]
Najpierw na skwerze Jagiełły...
- Festyn był na skwerze Jagiełły, bitwa na terenach przy stadionie Victoria - wspomina pan Grzegorz. - Następny festyn był już na terenie zasypanej ulgi Brdy... A potem już przenieśliśmy obie imprezy na błonia tuszyńskie.
Współorganizatorem było już wtedy Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki "Szczęśliwa dolina". Stanął wtedy w roku 2006 na tuszyńskich błoniach drewniany gród, stylizowany na średniowieczny. Wpisał się ciekawie w koronowski krajobraz. Niestety, po latach okazało się, że jest samowolą budowlaną. I niedawno został rozebrany. Pozostały po nim tylko wystające z ziemi resztki konstrukcji... Gdzie zatem w tym roku będzie festyn i inscenizacja bitwy pod Koronowem?
Jak co roku: w Tuszynach
- Jak zwykle: na tuszyńskich błoniach - mówią organizatorzy. Będziemy patronem prasowym temu wydarzeniu, które wpisało się już na dobre w kalendarz imprez organizowanych w Koronowie.
Festyn rozpocznie się w sobotę 25 lipca o godz. 13. Już w tym dniu będzie turniej bojowy, pokaz rycerzy konnych, a także legionu rzymskiego. A o godz. 21.45 - jak co roku - Krzyżacy najadą na Byszewo i spalą wioskę. Potem będzie już tylko wieczór z muzyką.
W niedzielę o godz. 11 w bazylice pod wezwaniem WNMP odprawiona zostanie msza święta rycerska. O 13 otwarte już zostaną w Tuszynach wszystkie stoiska. Wokół będą pokazy rycerskie, a o godz. 16 rozpocznie się inscenizacja bitwy pod Koronowem...
Impreza pod patronatem prasowym "Pomorskiej" 25 i 26 lipca.
Czytaj e-wydanie »