https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festyn cysterski i bitwa pod Koronowem jednak na polach tuszyńskich. Ale już bez średniowiecznego grodu...

Adam Lewandowski
Gród postawiono na tuszyńskich błoniach w roku 2006, organizując po raz czwarty festyn cysterski inscenizację bitwy. Inscenizacja bitwy pod Koronowem będzie na błoniach tuszyńskich, ale jej tłem nie będzie już palisada grodu...
Gród postawiono na tuszyńskich błoniach w roku 2006, organizując po raz czwarty festyn cysterski inscenizację bitwy. Inscenizacja bitwy pod Koronowem będzie na błoniach tuszyńskich, ale jej tłem nie będzie już palisada grodu... Adam Lewandowski
Koronowo zawdzięcza swe istnienie cystersom, którzy przenieśli tu, do "Szczęśliwej doliny", swój klasztor z Byszewa. Kupili też wiele wsi wokół Koronowa. Dlatego przed laty zorganizowano w Koronowie festyn cysterski, podjęto się też inscenizacji bitwy pod Koronowem.

- Pierwszy festyn zorganizowaliśmy jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej, przy walnej pomocy harcerzy, w roku 2003 - wspomina Grzegorz Myk z Punktu Informacji Turystycznej przy rynku w Koronowie.

Zobacz, co działo się podczas festynu cysterskiego i bitwy pod Koronowem w 2014 roku: Krzyżacy przegrali pod Koronowem, jak od 12 lat [zdjęcia]

Najpierw na skwerze Jagiełły...

- Festyn był na skwerze Jagiełły, bitwa na terenach przy stadionie Victoria - wspomina pan Grzegorz. - Następny festyn był już na terenie zasypanej ulgi Brdy... A potem już przenieśliśmy obie imprezy na błonia tuszyńskie.

Współorganizatorem było już wtedy Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki "Szczęśliwa dolina". Stanął wtedy w roku 2006 na tuszyńskich błoniach drewniany gród, stylizowany na średniowieczny. Wpisał się ciekawie w koronowski krajobraz. Niestety, po latach okazało się, że jest samowolą budowlaną. I niedawno został rozebrany. Pozostały po nim tylko wystające z ziemi resztki konstrukcji... Gdzie zatem w tym roku będzie festyn i inscenizacja bitwy pod Koronowem?

Jak co roku: w Tuszynach

- Jak zwykle: na tuszyńskich błoniach - mówią organizatorzy. Będziemy patronem prasowym temu wydarzeniu, które wpisało się już na dobre w kalendarz imprez organizowanych w Koronowie.

Festyn rozpocznie się w sobotę 25 lipca o godz. 13. Już w tym dniu będzie turniej bojowy, pokaz rycerzy konnych, a także legionu rzymskiego. A o godz. 21.45 - jak co roku - Krzyżacy najadą na Byszewo i spalą wioskę. Potem będzie już tylko wieczór z muzyką.

W niedzielę o godz. 11 w bazylice pod wezwaniem WNMP odprawiona zostanie msza święta rycerska. O 13 otwarte już zostaną w Tuszynach wszystkie stoiska. Wokół będą pokazy rycerskie, a o godz. 16 rozpocznie się inscenizacja bitwy pod Koronowem...

Impreza pod patronatem prasowym "Pomorskiej" 25 i 26 lipca.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 12.06.2015 o 19:15, Wczasowicz napisał:

Panie Lewandowski co z tym płotem? Burmistrz cały czas o niczym nie wie?

 


Fakt przemilczania to odpowiedz, i najlepsza promocja Koronowa, tylko się bać takich miejsc

s
sznowny panie L

Ojciec z Matką wstawiają do pracy o 5 rano płacą podatki  w wolnych chwilach czytają gazetę pomorską, a kiedy się z czymś nie zgadzają pisząc w komentarzach swój pogląd lub pytają to redaktor milczy?. Czy tak wygląda demokracja w Koronowie dla pana ?

W
Wczasowicz

Panie Lewandowski co z tym płotem? Burmistrz cały czas o niczym nie wie?

D
Do autora!

Komu ma to wszystko służyć, czy chodzi tu o pozyskiwanie czytelnika i wejść na stronę? Takie opisy prawdopodobnych wykroczeń, to rzucenie niekorzystnego światła na coś, co powinno być transparentne. Z rzucanie winy na internatów i osób komentujący jest niczym więcej jak ucieczką od odpowiedzialności za podawanie do publicznej wiadomości treści wzbudzające prawdopodobieństwa wykroczenia. Milczenie i nie podejmowanie dalszych kroków w temacie jest prawdopodobieństwem działań z góry zamierzonych. To sprawia, że ludzie praworządni stają się sprawcami komentując wskazania prawdopodobnych wykroczeń czy jest to uczciwe? Dlaczego często w gazecie piszą do sprawy wrócimy jak coś wskazuje na wyjaśnienie? Czy prawdopodobieństwo samowoli opisywane przez konkretnego autora to nie sprawa, do którą należy wyjaśnić i powrócić do tematu tak, aby niewinni komentatorzy nie stali się sprawcami pomówień i intryg?.

G
Gość
W dniu 10.06.2015 o 16:28, Xawery napisał:

Gdyby pewien nadgorliwiec - a eszystkim wiadomo kto to taki, nie rozpętał burzy na firum, ze jest to samowola budowlana, to palisada stalaby do dzis. Ale nasz znajomy nadgorliwiec musial wszystkim pokazac jaki z niego kozak jak to on sie zna na prawie i sprawe naglosnil i wladze koronowa nie majac wyjscia palisade musialy rozebrac Nikomu ona nie perzeszkadzala, tylko naszemu nadgorliwcowi. I przez niego teraz rekonstrukcja bitwy straci na widowiskowosci. Taki z niego lokalny patriota, a wszystko robi na zlosc.

 


Szanowny Panie, każdy ma prawo do własnych poglądów, nie bronię tego Pana, który w Pana ocenie przyczynił się do rozbiórki tego Grodu. To miło jak coś się pozytywnego dzieje, ale wszystko musi być zgodne z prawem. Sam jako turysta zastanawiam się czy nie zostało narażone życie tysięcy ludzi przybyłych przez głównego organizatora, aby oglądać to całkiem ciekawe widowisko. Natomiast pięć lat temu czytałem o projekcie nowego Grodu koszt budowy 4 miliony nawet podano koszt projektu całkiem spora sumka?. Zapewniano nas wszystkich, że to tylko od mieszkańców zależy, jakie będą ogólne koszt, bo sami mieszkańcy mieli wybrać, jakie toalety chcą mieć w nowym grodzie. Co więcej w archiwum pomorskiej można to wszystko znaleźć, jak ktoś ma kłopoty z tym to proszę podać Nazwisko to wkleję  dane w komentarz? Co do rozbiórki to pomorska podawała przyczyny takiej decyzji, to pożar spowodował w czasie dożynek zniszczenie jednej z wieżyczek, gdzie nagle okazało się, że gmina na znalazła w archiwum projektu grodu i uznany został za samowolę budowlaną, Nikt do dzisiejszego dnia nie poniósł żadnej konsekwencji?. Gazeta pomorska tylko wspomina samowola, ale nie napisała ile za to grozi kary. Tak jak to robi w przypadku złapania przez policję złodzieja, czy pijanego kierowcę. No cóż wkrótce mamy wybory, i wszystko może się zmienić i odmienić, może nawet znajdą się winni? No, ale najpierw urlop a potem do pracy! Chciałem panu redaktorowi przypomnieć, co z tą prawdopodobną nielegalną drogą ogrodzoną, którą pan sam sfotografował i rozmawiał z kimś z UG podczas biegu organizowanego w Koronowie?. Pytam, bo nie podejmuje pan żadnych kroków wyjaśniających a sam pan nagłośnił już trzy prawdopodobne samowole w tym roku w Koronowie.1- Gród, 2- zabrany wjazd gdzie powstał ogródek, 3 ogrodzony dostęp do wody.

X
Xawery
Gdyby pewien nadgorliwiec - a eszystkim wiadomo kto to taki, nie rozpętał burzy na firum, ze jest to samowola budowlana, to palisada stalaby do dzis. Ale nasz znajomy nadgorliwiec musial wszystkim pokazac jaki z niego kozak jak to on sie zna na prawie i sprawe naglosnil i wladze koronowa nie majac wyjscia palisade musialy rozebrac Nikomu ona nie perzeszkadzala, tylko naszemu nadgorliwcowi. I przez niego teraz rekonstrukcja bitwy straci na widowiskowosci. Taki z niego lokalny patriota, a wszystko robi na zlosc.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska