Finansowanie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Wiemy skąd wziąć pieniądze!

Materiał partnera zewnętrznego BGK
Jesteś opiekunem osoby z niepełnosprawnościami? Dzięki Programowi „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, Ty też możesz prowadzić swój biznes!

Uwarunkowania rynku pracy sprzyjające aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami systematycznie się poprawiają. Coraz więcej z nich podejmuje pracę zarobkową, dzięki likwidacji barier komunikacyjnych i zmianie świadomości społecznej. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż opiekunowie niejednokrotnie chcieliby pozostawać aktywni zawodowo. Brak możliwości wykonywania pracy zarobkowej, łatwej do pogodzenia z obowiązkami wynikającymi ze sprawowania opieki nad członkiem rodziny z niepełnosprawnością jest częstym problemem.

Finansowanie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Wiemy skąd wziąć pieniądze!

Szansę poradzenia sobie z nim daje własna działalność gospodarcza. Samozatrudnienie stwarza warunki elastycznego zarządzania czasem pracy i tym samym daje możliwość pogodzenia obowiązków zawodowych z obowiązkami opiekuńczymi. Uruchomienie własnej firmy pozwala opiekunowi spełnić się zawodowo, poprawić kondycję finansową gospodarstwa domowego, przy jednoczesnym sprawowaniu opieki nad osobą z niepełnosprawnościami. Kolejną zaletą własnej działalności jest możliwość jej prowadzenia z dowolnej i dogodnej lokalizacji np.: we własnym mieszkaniu.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce w 2017 roku, było aż 3,1 mln osób niepełnosprawnych powyżej 16 roku życia, co oznacza że opiekunów osób niepełnosprawnych może być porównywalna liczba. Aby dać szansę na zawodowy rozwój osobom sprawującym opiekę, Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II”, uruchomił ofertę nisko oprocentowanych pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej, umożliwiając uzyskanie wsparcia na bardzo korzystnych warunkach.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych w ramach Programu mogą uzyskać nisko oprocentowaną pożyczkę, na okres 84 miesięcy, przy zachowaniu  12-miesięcznej karencji w spłacie. Oprocentowanie pożyczki jest stałe w całym okresie finansowania i wynosi tylko 0,18% w skali roku. Pożyczek udzielają na rynkach regionalnych instytucje finansowe, współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

  • Pojęcie opiekunów osób niepełnosprawnych szerzej definiuje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wskazuje, iż są to członkowie rodziny opiekujący się:
  • dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  • osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
  • Jeśli zatem opiekujesz się bliską osobą z niepełnosprawnością i chcesz zostać swoim szefem, koniecznie zapoznaj się ze szczegółami Programu oraz informacją o dokumentach wymaganych do uzyskania pożyczki oraz podmiotach, które udzielają pożyczek. Wszystkie szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://wsparciewstarcie.bgk.pl. Najważniejszy jest pomysł. Narzędzia do jego realizacji zapewni Ci Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II”. Urzeczywistnij swoje plany już dziś!

Artykuł sponsorowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przyznanie pożyczki uzależnione jest od analizy ryzyka pożyczkobiorcy. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska