Funkcjonariusze CBŚP z Włocławka rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się m.in. wyłudzaniem podatku VAT. Do tej pory zatrzymanych zostało 18 podejrzanych, którzy w sumie usłyszeli 72 zarzuty związane z wyłudzeniami podatku VAT, praniem pieniędzy i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. Wsród nich jest właściciel firmy z Dobrego ( powiat radziejowski), która była beneficjentem procederu polegającego na wyłudzaniu podatku VAT. Firma ta handlowała cukrem, ale także - jak udało nam się ustalić - olejem rzepakowym.
W przypadku słodkiego biznesu mechanizm przestępczy polegał na fikcyjnym kupnie mieszanki spożywczej cukru z ekstraktem herbaty, który następnie był sprzedawany . Następnie trafiał do spółki, w której rzekomo następowało jego rozdzielenie na cukier i herbatę. Oba produkty sprzedawano do kolejnych spółek. Na czym polegał zysk? Mieszanka spożywcza była obłożona stawką 23 procentową, natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier już tylko 8 procentami. Firma rozdzielająca produkt, po jego dalszej odsprzedaży, występowała o zwrot różnicy podatku. Następnie, cukier, poprzez kolejne spółki, był sprzedawany za granicę przy stawce 0 procent i sprzedający występował o zwrot podatku do właściwego urzędu. A cukier wracał do kraju ponownie jako mieszanka.
Zobacz również: W Bydgoszczy znów będą leczyć marihuaną
Śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa we Włocławku prowadzi od 2014 roku. Do końca tego roku ma być zakończone. - Do przesłuchania pozostało kilku podejrzanych, którzy przebywają poza granicami kraju - powiedział nam prokurator Krzysztof Baranowski.
Poza firmą z Dobrego w proceder zwany karuzelą podatkową zamieszane były m.in. firmy rejestrowane w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, a także w Czechach i na Słowacji.
Nie jest to jedyne śledztwo, które prowadzi Prokuratura Okręgowa we Włocławku w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Jak powiedział nam prokurator Baranowski, takich śledztw prokuratura prowadzi obecnie sześć. Wartość wyłudzeń podatkowych - co najmniej milion.