W tym roku „Gazeta Pomorska” dziewiąty raz organizuje Forum Rolnicze. To wydarzenie oczekiwane przez rolników, bo tematy, które są na nim poruszane dotyczą spraw bieżących i ważnych.
Jedną z nich są ekoschematy przewidziane w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. 3 listopada w Nrodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi Henryk Kowalczyk, wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że ważne jest aby przed rozpoczęciem najbliższych naborów polscy rolnicy zostali dobrze poinformowani o wszystkich możliwościach Krajowego Planu Strategicznego: - Przez zimę musimy przygotować rolników do skorzystania z ekoschematów. To jest bardzo istotne. Jedne są łatwiejsze, drugie bardziej ambitne, ale musimy być przygotowani na wszystkie, abyśmy mogli maksymalnie z nich skorzystać.
Rekompensata kosztów
Jedną z możliwości wsparcia jest poprawa jakości życia zwierząt. - Celem ekoschematu dobrostan zwierząt (inaczej interwencja dobrostan zwierząt) jest zachęcenie rolników do poprawy warunków życia zwierząt – informuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. - Rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań na rzecz zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z obowiązującego prawa oraz stosowanej praktyki. Wsparcie to ma na celu zrekompensowanie dodatkowych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.
Schemat dobrostan zwierząt obejmuje: świnie (lochy i tuczniki), bydło (krowy i opasy), owce, kury nioski, kurczęta brojlery, indyki utrzymywane z przeznaczeniem na produkcję mięsa, konie, kozy.
Przede wszystkim więcej miejsca
- Podstawowym warunkiem realizacji ekoschematu dobrostan zwierząt jest zapewnienie zwierzętom większej powierzchni w pomieszczeniach. Tylko wtedy możliwa jest realizacja pozostałych praktyk przewidzianych dla danej grupy zwierząt. Warunek ten nie dotyczy wypasu krów mlecznych - CDR podaje przykład działania na rzecz dobrostanu świń: - Aby przeciwdziałać wzajemnemu obgryzaniu ogonów i ograniczyć potrzebę ich przycinania, świniom zapewnia się stały dostęp do przedmiotów absorbujących ich uwagę. Powinny być bezpieczne oraz jadalne lub nadawać się do żucia, badania albo do manipulacji. Świniom zapewnia się taką ilość różnych materiałów, które będą zaspokajały potrzebę poznawania otoczenia i poszukiwania paszy, zapobiegające znudzeniu i sfrustrowaniu.
Jakie są możliwości poprawy dobrostanu pozostałych zwierząt? O tym będzie dyskusja na Forum Rolniczym, na które zapraszamy 26 listopada w Hotelu Cukrownia Żnin. Wydarzenie otworzy minister rolnictwa, a zamkną bankiet i gala, podczas której wręczymy nagrody Rolnikom 2022 Roku. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Aby zapisać się na Forum wystarczy kliknąć poniżej i wypełnić krótki formularz.
Kontakt w sprawie Forum: Karolina Malinowska (w dni robocze, w godz. 9-15), tel.: 781-812-874, e-mail: [email protected].
