X Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej” organizujemy 2 grudnia w hotelu Cukrownia Żnin. Przez cały dzień w kilku salach konferencyjnych będą trwać dyskusje o sprawach najważniejszych dla rolników. Co rok na naszym Forum mówimy o innowacjach w rolnictwie. Robotyzacja i automatyzacja w polskich gospodarstwach są faktem. Czy to się opłaca? Jaki jest stan bieżący i perspektywy wdrażania nowych technologii w polskich realiach?
Można monitorować stan upraw
Coraz powszechniejszym narzędziem w pracy rolnika jest dron.
- Drony zmieniają podejście rolników do zarządzania uprawami – ocenia Instytut Nawożenia Upraw i Gleboznawstwa w Puławach. - Za pomocą specjalnych kamer i czujników umieszczonych na dronach, można zbierać informacje o różnych parametrach roślinności, takich jak gęstość, zdrowotność czy stres roślin. Dzięki dronom pozyskuje się też dane dotyczące składu gleby, wilgotności, odczynu pH i innych parametrów glebowych, a także mapę upraw (pod kątem np. wystąpienia chorób czy szkodników roślin), która może być wykorzystywana do opracowywania spersonalizowanych planów nawozowych, uwzględniających specyficzne warunki glebowe na danym obszarze.
IUNG ocenia, że bezzałogowe statki powietrzne, służące m. in. do oprysków i rozsiewania nawozów, mają potencjał do zrewolucjonizowania sektora rolniczego. - Poprawiając precyzję i efektywność zabiegów, a w efekcie prowadząc do zrównoważonej gospodarki – wyjaśniają badacze.
Są przeszkody prawne
Ale nim drony będą w powszechnym użyciu na roli, trzeba zlikwidować podstawowe bariery. - Kluczową jest system legislacyjny, który nie przewiduje możliwości wykonywania oprysków z powietrza – wyjaśnia IUNG. - Dodatkowo istnieje bariera ekonomiczna, czyli koszty zakupu tych technologii, pomimo potencjalnie dużego tempa zwrotu takiej inwestycji, wynikającego z oszczędności czasu czy środków produkcji.
Pod koniec października br. IUNG zorganizował konferencję poświęconą wykorzystaniu dronów rolnictwie, podczas której Jan Bocian z Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej zaprezentował wyniki badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
- Pokazują one, że wykorzystanie dronów może zwiększyć produktywność sektora nawet o 5 procent i prowadzić do dodatkowych 2,5 miliarda euro wartości ekonomicznej każdego roku.
Czy to się uda? Czy drony i inne, nowe technologie, są w zasięgu polskich rolników? Zapytamy o to ekspertów. Swój udział w panelu poświęconym innowacjom w rolnictwie potwierdzili dr Jacek Skudlarski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz dr inż. Julia Gościańska-Łowińska z Centrum Technologii Rolniczej i Spożywczej.
W Forum Rolniczym mogą uczestniczyć tylko osoby zaproszone. Podczas gali zwieńczającej to wydarzenie, nagrodzimy też laureatów konkursu „Rolnictwo mam w genach”.
Źródło: IUNG
