Fotowoltaika w rolnictwie: korzyści i wyzwania

Materiał informacyjny AM GROUP
Z Rafałem Grajkowskim i Rafałem Chmielem, doradcami firmy AM Group Solar, rozmawiamy o korzyściach i wyzwaniach związanych z zakupem i budową instalacji fotowoltaicznych na obszarach wiejskich.

Rolnictwo jest bardzo energochłonnym sektorem gospodarki. Czy fotowoltaika może przyczynić się do zwiększenia niezależności energetycznej rolników?

RG: W moim odczuciu nie należy zadawać pytania „czy”, tylko „jak bardzo”. Na przykładzie gospodarstw, w których montowaliśmy instalacje fotowoltaiczne, możemy powiedzieć, że pozwoliły one uzyskać naszym klientom znaczną przewagę na rynku i zwiększyć ich bezpieczeństwo energetyczne na wypadek zaniku energii z sieci. Jestem też przekonany, że wraz z rozwojem technologii, fotowoltaika pozwoli na całkowitą niezależność energetyczną gospodarstw rolnych. To tylko kwestia czasu.

RC: Już teraz dostępne rozwiązania pozwalają na obniżenie kosztów za energię elektryczną w gospodarstwie nawet o 90%. Wraz z pojawiającymi się na rynku nowymi rozwiązaniami, takimi jak chociażby magazyny energii lub systemy zarządzające przepływem energii w gospodarstwie, będziemy w stanie jeszcze bardziej poprawić ten wynik.

Jakie korzyści, oprócz tych finansowych, niesie ze sobą wykorzystanie energii słonecznej na obszarach wiejskich, a szczególnie w rolnictwie?

RG: Oprócz przesłanek ekonomicznych i tych związanych z bezpieczeństwem, istnieje jeszcze kilka innych obszarów, na których można wykazać przewagę gospodarstw z fotowoltaiką nad tymi, w których jeszcze jej nie ma:

► Coraz częściej w gospodarstwach rolnych do ogrzewania wykorzystywane są pompy ciepła oraz magazyny ciepła, które znakomicie współpracują z energią słoneczną.
► To samo dotyczy gospodarstw rolnych, które wykorzystują urządzenia chłodnicze.
► Kolejnym elementem jest wykorzystanie potencjału gruntów, które z jednej strony mogą być wykorzystywane do uprawy lub hodowli zwierząt, a z drugiej mogą być pokryte konstrukcjami, na których znajdują się panele fotowoltaicznego.
► Dużo gospodarstw ma lub stara się o certyfikat ekologicznego gospodarstwa, w którym musi udowodnić korzystanie z czystej energii elektrycznej, do której oczywiście należy energia z instalacji fotowoltaicznych.
► Instalacje fotowoltaiczne mogą służyć również – przy odpowiednich konstrukcjach – jako zadaszenia dla sprzętów rolniczych.

Jakie technologie i rozwiązania fotowoltaiczne są obecnie najbardziej popularne w rolnictwie?

RC: Najczęściej wybieraną usługą wśród rolników jest oczywiście zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz instalacji wraz z magazynem energii, który nie tylko uchroni nas przed sprzedażą wyprodukowanej energii w niekorzystnej cenie, ale również zapewni zasilanie w razie awarii czy przerw w dopływie prądu.

RG: W niedalekiej przyszłości na popularności zyskają z pewnością pojazdy rolnicze z napędem elektrycznym, do których oczywiście niezbędne będą profesjonalne ładowarki. Już w tej chwili montujemy takie urządzenia, choć przede wszystkim z myślą o samochodach elektrycznych, posiadanych już przez część z naszych klientów.

RC: Warto dodać, że nasza spółka AM Group Heat jest odpowiedzialna za montaż pomp ciepła, które również cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów. Na obszarach wiejskich głównym źródłem ciepła wciąż w największym stopniu są piece stałopalne, ale coraz więcej gospodarstw decyduje się na ich wymianę. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są właśnie pompy ciepła. Za tym wyborem przemawia też fakt, że można na nie otrzymać nawet 100% dofinansowania.

Jakie jeszcze usługi oferują Państwo rolnikom i gospodarstwom?

RG: Jako AM Group Solar możemy wyręczyć rolnika praktycznie w całym procesie inwestycyjnym. Począwszy od doradztwa i obliczeń, przez wykonanie projektu, zdobycie dotacji, wykonanie i odbiór instalacji wraz z magazynem energii, przyłączenie do sieci, aż po rozliczenie projektu i całą kompleksową obsługę posprzedażową. Na każdym etapów kierujemy się zasadą: bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Dlatego nie korzystamy z podwykonawców – montażu dokonują tylko nasi pracownicy, którzy mają doświadczenie, uprawnienia i przechodzą cykliczne szkolenia, zarówno produktowe, jak i z bezpieczeństwa pracy i przepisów przeciwpożarowych.

Jak krok po kroku wygląda realizacja takich projektów?

  1. Wizyta w miejscu planowanej inwestycji i rozmowa o gospodarstwie, specyfice zużycia energii elektrycznej, sezonowości, oszacowanie potencjału miejsca przeznaczonego na montaż elektrowni słonecznej i skonfrontowanie planów z zastanym potencjałem energetycznym w gospodarstwie.
  2. Przygotowanie oferty, wizualizacji i „mapy drogowej” działań, które należy podjąć.
  3. Zabezpieczenie finansowania.
  4. Wykonanie elektrowni często wraz z magazynem energii.
  5. Uzyskanie pozwoleń, zgód i innych dokumentów niezbędnych do przyłączenia elektrowni do sieci, jak i jej zgłoszenia do Państwowej Straży Pożarnej.
  6. Opieka posprzedażowa wraz z monitoringiem pracy parametrów elektrowni.

Jakie wyzwania związane z instalacją i utrzymaniem systemów fotowoltaicznych mogą pojawić się na terenach rolniczych? Czy różnią się czymś od tych na terenach miejskich?

RC: Z doświadczenia wiemy, że na wsiach są mniejsze problemy z lokalizacją dużych instalacji fotowoltaicznych niż w miastach. Związane jest to z tm, że rolnicy zazwyczaj dysponują większymi budynkami gospodarczymi, na których może swobodnie rozmieścić moduły fotowoltaiczne. Nie wspominając już o areale, który mamy do dyspozycji, jeśli zdecydujemy się na budowę instalacji usytuowanej na gruncie.

RG: Niestety, lokalizacja na terenach wiejskich ma też swoje minusy. Największą bolączką jest stan sieci energetycznej, często przestarzałej i niedostosowanej do zmieniających się realiów transformacji energetycznej. Następnym wyzwaniem, ale tu już nie ma takiego znaczenia, czy mówimy o wsi czy mieście, są obowiązujące przepisy, ich brak lub brak ich stosowania.

RC: Jako AM Group zalecamy więc, by właściciel gospodarstwa sprawdził stan techniczny swojej instalacji elektrycznej, zabezpieczeń i przypisanej do gospodarstwa mocy przyłączeniowej. Na terenach wiejskich zdarzają się bardzo stare instalacje, które powinny być poddane modernizacji, a stare umowy z energetyką mają czasami inne dane niż jest w rzeczywistości. Te sprawy należy uregulować zanim rozpocznie się inwestycję.

Jakie są najważniejsze czynniki, które rolnicy powinni wziąć pod uwagę, planując instalację systemu fotowoltaicznego na swoim gospodarstwie?

RC: Najważniejsze jest roczne zużycie energii elektrycznej, gdyż to zazwyczaj determinuje dobór mocy instalacji fotowoltaicznej. Niemniej warto również zastanowić się nad tym, o jakiej porze dnia lub nocy jest największe zapotrzebowanie na prąd. Ma to bowiem wpływ na dobór ustawienia paneli względem stron świata oraz podpowie nam, czy warto jest założyć magazyn energii.

Czy fotowoltaika może być zintegrowana z innymi odnawialnymi źródłami energii, takimi jak wiatr czy biogaz, wykorzystywanymi nieraz w gospodarstwach rolnych?

RC: Sama metoda działania instalacji PV nie przeszkadza w korzystaniu z innych odnawialnych źródeł energii. Ale mam tu na myśli wspólne, ale niezależne działanie różnych źródeł energii elektrycznej w jednym gospodarstwie.

Z jakich programów mogą skorzystać rolnicy zainteresowani inwestycją w fotowoltaikę? Czy pomagają Państwo klientom w uzyskiwaniu takiego wsparcia?

RG: Jest wiele programów, które pomagają sfinansować taką inwestycję, m.in. Czyste Powietrze, Mój Prąd, AgroEnergia, Zielona energia w gospodarstwie, Energia dla wsi i Eko Klimat. Ze względu na ilość możliwości i różne wymagania w każdym przypadku najpierw indywidualnie dopasowujemy rodzaj dofinansowania do konkretnego projektu i potrzeb, a następnie pomagamy w jego pozyskaniu.

RC: W tym miejscu może warto zapowiedzieć, że w grudniu ma ruszyć nowy nabór wniosków w działaniu „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej”, w którym rolnicy będą mogli otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w wysokości do 65% kosztów – na maksymalną kwotę aż 200 tys. złotych.

Na jaką jeszcze pomoc z Państwa strony mogą liczyć klienci?

RG: Zdecydowanie naszą najpomocniejszą stroną jest nawiązywanie i podtrzymywanie bardzo dobrych relacji z klientem – od samego początku, aż po obsługę posprzedażową. Wiąże się to nieraz z odbieraniem telefonów i wizytami o „dziwnych godzinach”, ale zawsze liczy się efekt końcowy – prawidłowo pracująca instalacja fotowoltaiczna. W praktyce wygląda to w ten sposób, że klient może zwrócić się do nas z każdym problemem związanym z energetyką i nigdy nie zostanie z nim sam.

Czym jeszcze wyróżnia się AM Group na tle innych firm?

RC: Od ponad 12 lat projektujemy i realizujemy elektrownie słoneczne. Przez wiele lat zdobywaliśmy doświadczenie na europejskich rynkach, takich jak Niemcy, Francja, Austria czy Holandia, gdzie w ostatnich latach zbudowaliśmy instalacje o łącznej ponad 12000 kW mocy. O czym już wspominaliśmy, realizujemy inwestycje wyłącznie własnymi ekipami montażowymi i zapewniamy klientom profesjonalną i rzetelną obsługę w każdym elemencie naszej działalności, co czyni firmę AM Group Solar partnerem godnym zaufania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska