https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Franciszkanin Kamil Grzegorz Paczkowski obronił pracę doktorską na temat kalwarii franciszkańskich w Polsce

(SZCZ)
W Instytucie Liturgicznym Sant'Anselmo w Rzymie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji obrony pracy doktorskiej o. Kamila Grzegorza Paczkowskiego OFM.

Na kartach swojej dysertacji przybliżył i zanalizował źródła powstania polskich kalwarii franciszkańskich. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie tego tematu zarówno w języku polskim, jak i włoskim.

Jedna z Kalwarii znajduje się w Pakości. Jest to najstarszy tego typu obiekt religijny w Polsce, po Kalwarii Zebrzydowskiej. Powstała, jak tamta, w XVII w., w czasach kontrreformacji. Jej budowniczy ks. Wojciech Kęsicki pierwszą drogę krzyżową poprowadził w 1628 r.

Trzy lata później do miasta przybyli franciszkanie, którzy na bazie starego zamczyska, podarowanego przez braci Działyńskich, ówczesnych właścicieli miasta, rozbudowali kalwarię, a także wybudowali kościół i klasztor.

Moderatorem pracy o. Kamila był o. Mark Francis, wykładowca inkulturacji na Sant'Anselmo, a recenzentami o. Leachman i ks. Ivica Zizic, profesorowie liturgii.
W rzymskiej uroczystości uczestniczyli m.in. o. Filemon Janka, prowincjał franciszkanów oraz delegacja z Pakości z o. Dacjanem, Danutą i Janem Kurczewskimi, przedstawicielami Fundacji Kalwaria Pakoska.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska