Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy zasypianie sprawia trudność

MP
najczęściej przyczyną jest zaburzenie higieny snu
najczęściej przyczyną jest zaburzenie higieny snu sxc.hu
Prowadzi do tego, że jesteśmy niewyspani przy dostatecznej długości snu, negatywnie wpływa na nastrój i może przyczynić się do depresji. Bezsenność - z jej powodu cierpią zarówno osoby starsze, jak i młodsze.

Któż z nas nie borykał się w swoim życiu z krócej lub dłużej trwającą bezsennością? Chyba nikomu nie jest obca sytuacja, w której mimo usilnych starań, sen nie chce nadejść. Nie pomaga wtedy przewracanie się z boku na bok, liczenie baranów czy zerkanie na zegarek i myśli o tym, ile godzin snu zostało.

Śpijmy, wylegujmy się i leniuchujmy dla dobrej pamięci i energii

Sen też wymaga właściwej higieny

Najczęstszą przyczyną bezsenności przygodnej jest zaburzenie higieny snu. Co to oznacza? Wielu z nas po powrocie z pracy lubi uciąć sobie drzemkę. Jeśli jest ona krótka, organizm zdąży się właściwie zregenerować, ale jeśli sen w ciągu dnia trwa zbyt długo, zaśnięcie w nocy nie przyjdzie nam łatwo.

Na kłopoty ze snem skarżą się także osoby, które unikają aktywności na świeżym powietrzu. Całodzienne przebywanie w domu czy biurze nie sprzyja bowiem odpowiedniej regeneracji w nocy.

Kolejna sprawa to dieta. Bardzo ważne, jest aby przed położeniem się do łóżka nie opróżniać lodówki. Jeśli późnym wieczorem dopadnie nas głód, warto posilić się na przykład jogurtem.

Zaśnięcia nie ułatwi także wzmożona aktywność tuż przed snem. Zamiast angażowania swojej uwagi w grę komputerową, lepiej poczytać książkę.

Przygodne kłopoty ze snem mogą być również spowodowane stresem wynikającym z ważnego wydarzenia, wyjazdu czy zmiany pracy z dziennej na nocną. Taka bezsenność trwa z reguły nie więcej niż kilka dni. Jak zgodnie twierdzą specjaliści, wolno brać wówczas dostępne bez recepty leki nasenne.

Powyżej trzech tygodni to już choroba

Niestety, bywa i tak, że bezsenność znacznie się przedłużą. Jeżeli od ponad trzech tygodni nie możemy spokojnie zasnąć, to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Specjaliści mówią wówczas o bezsenności przewlekłej i klasyfikują ją jako chorobę.

Ta odmiana bezsenności może być bowiem objawem występującym w przypadku choroby Parkinsona czy chorób somatycznych jak astma, refluks lub zespół bezdechu obturacyjnego. Pojawia się także w przypadku zażywania substancji psychoaktywnych: amfetaminy, alkoholu oraz środków halucynogennych.

Przewlekła bezsenność
Skutkiem przedłużających się kłopotów z zaśnięciem jest między innymi znaczne osłabienie układu immunologicznego organizmu. Rośnie także ryzyko rozwoju nadciśnienia oraz cukrzycy (zwłaszcza u mężczyzn). W związku z tym, że niedobór snu osłabia koncentrację, bezsenność jest również jedną z przyczyn wypadków komunikacyjnych. Utrudnia też funkcjonowanie osobom starszym, które z powodu niewyspania narażone są na upadek skutkujący na przykład złamaniami kości udowej.


















Ostrożnie z lekami

Skuteczne leczenie bezsenności polega przede wszystkim na właściwej diagnozie, a dopiero następnie - na odpowiedniej farmakoterapii. Pamiętajmy jednak, że środki nasenne nie leczą przyczyn bezsenności. A zbyt długie przyjmowanie takich preparatów może prowadzić do uzależnienia.

Jak wskazują specjaliści, leki nasenne niosą za sobą jeszcze jedno niebezpieczeństwo - przedłużające się przyjmowanie ich może skutkować tak zwanymi objawami z odbicia, czyli odwrotnymi do działania medykamentów. U pacjenta pojawia się wówczas strach, niepokój, lęk i... bezsenność.


Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska