W referatach pojawiły się kościoły, kapliczki, cmentarze, figury, kamienne kręgi, miejsca bitew, pomniki, młyny, chaty i klasztory. Niestety, tylko dziesięciu uczniów przedstawiło swoje przemyślenia osobiście podczas sympozjum.
Jurorzy - Kazimierz Ostrowski, Tadeusz Sadkowski i Janina Cherek podkreślili, że część prac miała charakter kompilacyjny i mówiła o miejscach znanych i opracowanych, część zaś starała się wykreować obiekty dotąd nieopisane, a jednak ważne dla społeczności lokalnych.
Pierwsze miejsce przyznano Aleksandrze Lepak za pracę "Młyn wodny w Lipuszu", dwa drugie - Paulinie Majkowskiej za pracę o kapliczce w Kosobudach i Annie Frymark za opracowanie o pomniku bruskich harcerzy, trzecie - Leszkowi Kince za pracę o cmentarzu ofiar zbrodni hitlerowskich w Brusach. Wszyscy nagrodzeni to uczniowie KLO.
Wyróżnienia przypadły: Magdalenie Jagalskiej i Monice Koniecznej z KLO w Brusach, Jolancie Jankowskiej z LO w Chojnicach, Iwonie Rekowskiej z KLO, Weronice Rudnik z KLO i Magdalenie Pluto Prądzińskiej z Miastka.
Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Chojnicach, władze Brus, Zaborski Park Krajobrazowy, Młodzieżowy Dom Kultury w Brusach, rada szkoły KLO, Klub Turystyki Aktywnej. - Była to dla mnie uczta - komplementował dyrektor LO w Czersku Ryszard Kuchta. - Nie jestem z Kaszub, ale mam okazję poznać tę ziemię. Dziękuję Bogu, że znalazłem się w tym miejscu i w tym czasie. Myślę, że najciekawsze prace nie powinny zginąć.**
Gdze żił mój tata
Maria Eichler

Na pierwszym planie Wanda Kiedrowska, prowadząca imprezę, od lewej stoją Leszek Kinka, Paulina Majkowska, Anna Frymark i Aleksandra Lepak.
W ubiegłym tygodniu w Kaszubskim LO rozstrzygnięto konkurs "Miejsca historyczne na Kaszubach", w którym wzięło udział dwudziestu młodych ludzi z regionu Kaszub.