MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie będą stacje miejskiego roweru? Zależy od mieszkańców Torunia

ACB
W tym sezonie z rowerów miejskich można będzie korzystać jeszcze do końca listopada
W tym sezonie z rowerów miejskich można będzie korzystać jeszcze do końca listopada Jacek Smarz
Cztery stacje roweru miejskiego cieszą się niewielką popularnością. Miasto chce je przenieść. Wpierw czeka jednak na głosy torunian.

Toruński Rower Miejski rozrasta się i zmienia. Obecnie ma 27 stacji i ponad 300 rowerów. Wkrótce powstać ma największa, 28. stacja przy Centrum Handlowym Plaza na 30 rowerów. Standardowo toruńskie stacje mają ich po dziesięć.

- W następny poniedziałek użytkownicy powinni już skorzystać z tej lokalizacji - mówi Małgorzata Mac, prezes Romet Rental System (dawny WiM System), operator miejskiego roweru.

Urzędnicy miejscy wnikliwie prześledzili statystyki wypożyczeń i stworzyli listę stacji z najmniejszą ich liczbą. Punktem odniesienia były te najbardziej oblegane i tzw. „średniaki”. I tak, w porównaniu z superstacją przy Tesco przy ul. Broniewskiego mającą 11 tysięcy wypożyczeń w tym sezonie, stacja na Barbarce zanotowała 1060 takich operacji. „Średniak”, czyli np. ta przy targowisku przy Szosie Chełmińskiej - 4200. W taki sposób powstała liczba czterech stacji, które po tym sezonie mogą zmienić lokalizację, o ile zechcą tego mieszkańcy.

Na liście jest stacja na Barbarce przy ul. Przysieckiej, przy Bramie Klasztornej na Bulwarze Filadelfijskim, przy krzyżówce ulic Kolankowskiego i Kosynierów Kościuszkowskich oraz przy ul. Hallera, przy basenie.

W przypadku tej ostatniej stacji urzędnicy przyznają, że operator sugerował, by stacja pozostała w tym miejscu. - Nie należy do obleganych, w tym sezonie notowała 1700 wypożyczeń. Odwiedzających jest niedużo, ale za to są to wierni użytkownicy systemu - podkreśla Maria Pałucka z Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, który odpowiada za funkcjonowanie systemu.

Urzędnicy przyznają też, że trudno o tak dobrą lokalizację stacji na lewobrzeżu, jak właśnie przy basenie, dlatego też nie powstała alternatywa dla tego miejsca. - Ostatecznie o tej lokalizacji zdecydują mieszkańcy - słyszymy. Na lewym brzegu są tylko dwie stacje TRM, druga jest przy Dworcu Głównym PKP.

Mieszkańcy mają zdecydować, czy przenosić stacje i w jakie miejsce. Z Barbarki stacja miałaby być przeniesiona na ul. Zbożową. O tę lokalizację od dawna proszą tamtejsi mieszkańcy. Spod Bramy Klasztornej stacja miałaby zostać przeniesiona w okolice dworca Toruń Miasto. Ta z okolic skrzyżowania ulic Kolankowskiego i Kosynierów powędrować ma na pętlę autobusową przy ulicy Dziewulskiego.

Do 28 października urząd zbiera opinię w tej sprawie. Listy nowych lokalizacji magistrat nie zamyka, czeka na propozycje mieszkańców.

Najpopularniejsze stacje: przy Tesco przy ul. Broniewskiego oraz przy Bibliotece Głównej UMK, od przyszłego sezonu mają się rozrosnąć do 20 stanowisk. Urząd rozpoczął już nad tym prace.

W przyszłym roku, poza większą liczbą stacji, rowery miejskie mamy wypożyczyć przez aplikację w telefonie, która według zapewnień prezes Romet Rental System, jest na etapie testów.

Ankieta dotycząca zmian lokalizacji znajduje się na stronie www.konsultacje.torun.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska