https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie nie dotarł koronawirus? W regionie Nunavut w Kanadzie epidemii COVID-19 praktycznie nie ma

Kazimierz Sikorski
pixabay
Kanadyjski region Nunavut jest jedynym miejscu w całej Ameryce Północnej, które jest wolne od koronawirusa.

Kiedy liczba zakażeń koronawirusem dramatycznie rośnie niemal we wszystkich zakątkach świata, jest takie miejsce na naszej planecie, o którym można powiedzieć: tu nie ma zarazy.

Mowa o kanadyjskim regionie Nunavut, jedynym miejscu w Ameryce Północnej, które jest wolne od koronawirusa.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O EPIDEMII KORONAWIRUSA SARS-CoV-2:

Kiedy w marcu granice na całym świecie zamykano w miarę wzrostu liczby zakażeń, urzędnicy w Nunavut zdecydowali, że trzeba z zarazą walczyć.

I wprowadzili jedne z najsurowszych przepisów dotyczących podróży w Kanadzie, zakazując wjazdu tym, którzy nie mieszkają w Nunavut.

Natomiast miejscowi wracający do domu z południa musieli najpierw spędzić dwa tygodnie, na koszt rządu Nunavut, w „izolatkach” - hotelach w Winnipeg, Yellowknife, Ottawie czy Edmonton.

W hotelach ochroniarze i pielęgniarki sprawdzali stan zdrowia izolowanych. Do tej pory ponad 7 tys. rodowitych mieszkańców tego regionu miało taki przymusowy przystanek w drodze do domu.

A mniej więcej 80 procent mieszkańców tego kanadyjskiego regionu stanowią Inuici. Specjaliści umieszczają ich w grupie wysokiego ryzyka infekcji dróg oddechowych, w tym gruźlicy, wynika z badań. Są oni 300 razy bardziej narażeni na zachorowanie na gruźlicę niż nie-rdzenni Kanadyjczycy.

Przyłapywani na łamaniu zasad kwarantanny mieli wydłużony pobyt w izolacji. Dało to jednak pozytywne wyniki, bo choć zakażenia koronawirusem rozprzestrzeniają się w całej Kanadzie, a liczba przypadków ponownie rośnie, to oficjalna liczba przypadków w Nunavut pozostaje zerowa.

Drastyczna decyzja o wprowadzeniu środków ostrożności została podjęta zarówno z powodu potencjalnej wrażliwości populacji na Covid-19, jak i wyjątkowych wyzwań regionu Arktyki, mówi dyrektor Nunavut ds. Zdrowia publicznego, dr Michael Patterson.

Około 36 tysięcy ludzi żyje w Nunavut, graniczącym od północy z Oceanem Arktycznym i Terytoriami Północno-Zachodnimi na zachodzie. 25 społeczności żyją na dwóch milionach kilometrów kwadratowych. To obszar prawie trzy razy większy od Teksasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Odległości są tu czasami „zadziwiające”, przyznaje dr Patterson i dodaje, że jednym z powodów braku przypadków zakażeń koronawirusem może być naturalna izolacja - do tych społeczności można dotrzeć tylko samolotem przez cały rok.

Pod koniec września doszło tam do kilku przypadków zakażeń związanych z robotnikami, którzy przylecieli z południa z kopalni złota, położonej 160 km od koła podbiegunowego. Szybko jednak zagrożenie opanowano.

Specjaliści mówią, że pandemia koronawirusa prawie nie ma szans w tej części Kanady, ponieważ od dawna nie było żadnych podróży między kopalnią – dodaje dr Patterson.

Ale choć izolacja może pomóc, może również tworzyć przeszkody. Większość miejscowej społeczności nie ma możliwości przeprowadzania testów Covid-19 na miejscu, więc testy trzeba sprowadzać, potem odwozić samolotami do badań.

Początkowo na wyniki czekało się nawet tydzień, co oznaczało, że trudno było podjąć działanie wobec potencjalnie zakażonego - mówi dr Patterson. Trwają starania, aby zwiększyć możliwości testowania i skrócić czas oczekiwania na wyniki na tym terytorium.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Na północy są też ograniczone zasoby medyczne. Dr Patterson szacuje, że 35-łóżkowy szpital doraźny w Iqaluit, stolicy regionu, może obsłużyć 20 pacjentów z Covid-19.

W przypadku wybuchu epidemii wielu z tych, którzy by potrzebowali leczenia lub przyjęcia na leczenie będzie musiało udać się na południe, co jest kłopotliwe.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Durny artykuł. Panie redaktorze, kto w Polsce ma pojęcie o wielkości stanu Teksas? Jaki Teksas? Trzeba było porównać do stadionów futbolowych - to taka jednostka zrozumiała dla mieszkańców USA. Nunavut to obszar za kołem podbiegunowym, graniczący z Grenlandią i biegunem północnym.

Nunavut nie ma wirusa bo nie ma tam ludzi. Zaludnienie to jakieś 0,02 człowieka na km kwadratowy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska