https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gejzer z pieniędzmi dla fundacji Rydzyka

Michał Zaręba
W aquaparku ciepło ma płynąć z głębi ziemi. W mini parku  wodnym na Podgórzu woda podgrzewana jest tradycyjnie
W aquaparku ciepło ma płynąć z głębi ziemi. W mini parku wodnym na Podgórzu woda podgrzewana jest tradycyjnie Lech Kamiński
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska chce przekazać fundacjidacji Lux Veritatis 12 mln zł na wiercenia ziemi w Toruniu. Dzięki tym środkom gorąca woda ze źródeł termalnych ma ogrzać budynki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka.

Projekt i specyfikację prac opracowali m.in naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Sporządzony został na podstawie układów geologicznych ziemi i starych odwiertów. Pozytywną opinię wydał wydział środowiska i zieleni Urzędu Miasta, a koncesje na odwiert redemptorystom przyznało Ministerstwo Ochrony Środowiska.

- Niedługo poznamy szczegóły związane z zakresem prowadzonych prac. Odwierty w rejonie Portu Drzewnego mają być prowadzone na głębokości około trzech tysięcy metrów. Wydobyta ma powierzchnię woda powinna mieć temperaturę 90 stopni Celsjusza - mówi Stanisław Poźniak, geolog powiatowy.

Okazuje się jednak, że pod Toruniem jest więcej miejsc, z których może wypływać gorąca woda. W wydziale środowiska i zieleni można zapoznać się z mapą, na której zaznaczone są wody termalne. Wykorzystanie tych wód planowane jest również przy budowie aquaparku, który zlokalizowany ma być na osiedlu Na Skarpie.

- Prowadząc rozmowy z inwestorami wskazujemy oczywiście na te źródła - mówi Roman Nadolny, z wydziału inwestycji strategicznych i obsługi inwestorów Urzędu Miasta. - Oprócz samego parku wodnego chcemy, aby z możliwości ogrzania mieszkań wodą z głębi ziemi skorzystali również mieszkańcy sąsiednich bloków.

Na Skarpie trzeba będzie wiercić do głębokości około 2 tysięcy metrów. W tym przypadku temperatura wody ma sięgać 85 stopni Celsjusza.

Dziś przedstawiciele miasta mają się spotkać z pierwszymi inwestorami z Torunia i Poznania, którzy zainteresowani są budową parku wodnego. W czasie rozmów temat wód naturalnych ma być również poruszony.

W Toruniu z źródeł naturalnych korzysta już nowe osiedle mieszankowe Panorama wybudowane obok drogi do Kaszczorka przez firmę Urbański. Przedsiębiorca to rozwiązanie zastosować chce planując budowę hotelu, który ma powstać w byłych koszarach Racławickich na Starówce. Odwierty sięgać tam mają głębokości ok. 120 metrów.

Przedstawiciele wydziału środowiska i zieleni zachęcają inwestorów o zwrócenie większej uwagi na ten temat. W dłużej perspektywie korzystanie z wód geotermalnych jest korzystne ekonomiczne, o ekologicznych korzyściach nie wspominając. Skorzystać z tego dobrodziejstwa mogą nie tylko pojedynczy inwestorzy, ale nawet całe miasta. Za przykład posłużyć mogą Pyrzyce w zachodnio-pomorskim i okolice Dunajca. Z występujących tam wód termalnych korzystają pobliskie miejscowości z Zakopanem włącznie.

Na ten cel pozyskać można nawet do 75 proc. dotacji kosztów całej inwestycji. Środki pozyskiwać można m.in. z Unii Europejskiej, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska