Zanim odbędzie się Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, który zaplanowano 10 i 11 listopada w Przysieku, możemy już teraz poznać gęsinę bliżej. Czasnagesine.pl służy promocji tego mięsa, a właściwie wydarzeń i innych form oswajania nas z gęsiną. Co proponuje nam Urząd Marszałkowski, inicjator działań?
Dla dzieci gra i kolorowanka
`
Do najmłodszej grupy odbiorców kierowane jest zaproszenie do kolorowania. Na obrazkach znajduje się gąska w różnych sytuacjach, m.in. pływa grając piłką czy łowi siedząc w łódce. Kilkuletnie dziecko bez trudu poradzi sobie z doborem barw. Gęsinowa kolorowanka
Inną propozycją dla maluchów (choć i starsi chętnie się pobawią) jest gra "Wesoła gąska". Tytułowej bohaterce pomagamy zdobyć kujawsko-pomorskie przysmaki, ale dostępu do kulinarnych skarbów bronią pająki i owady. Grać można zarówno na komputerach, jak i taletach. - Gra "Wesoła gąska" i "Przepisowy asystent" - będą dostępne od 25 października. Tego dnia podczas poznańskich Targów Tour Salon odbędzie się promocja tych aplikacji - wyjaśnia Marianna Mucha, zajmująca się serwisem czasnagesine.pl.
Dla wszystkich garść rad i pieśni
`
Kiedy już nadejdzie 11 listopada, Święto Niepodległości, z poradnika dowiemy się, jak możemy świętować. Wewnątrz informacje o narodowym święcie, tradycjach hodowli gęsi w Polsce, świętomarcińskie tradycje czy gęsina dla każdego i dla zaawansowanych. Do publikacji będzie dołączona płyta z utworami patriotycznymi. 11 listopada - poradnik świętowania
"Poradnik świętowania" nie trafi do tradycyjnej sprzedaży, raczej będzie rozdawany podczas promowania święta, do wygrania w konkursach, zapowiada Mucha.
Dla miłośników działań kulinarnych
`
Zgłoś do konkursu swój przepis na gęsinę z jabłkami. Czas na przesłanie swoich receptur jest od 3 do 30 listopada. Kto może wziąć udział? Zarówno profesjonalni kucharze, jak i amatorzy, pasjonaci gotowania. Mogą to być przepisy na dania główne, przystawki i zupy z wykorzystaniem jabłek: świeżych, przetworzonych, soków jabłkowych, jabłecznika (cydru).
**Przeczytaj też:
Gęsie pipki, paszteciki i pierogi w Chrystkowie. Postawmy na stare przepisy, a nie telewizyjne!**
Nie masz doświadczenia w przygotowywaniu gęsiny? Z pomocą przyjdzie Gęsinowy minutnik - to kolejna aplikacja. Wpisujemy tu wagę gęsi, którą chcemy upiec, a po chwili otrzymujemy czas i temperaturę pieczenia. Zegar rusza, a my możemy przeczytać w tym czasie 10 kulinarnych porad.
Palcem po mapie
`
Działa tez kulinarna mapa regionu, dzięki której dowiemy się, gdzie przygotowuje się wyjątkowe potrawy, sprzedaje owoce i warzywa, miody, wybory mięsne, piekarnicze, cukiernicze, gdzie są gospodarstwa agroturystyczne i odbywają cykliczne imprezy. I tak np. w Wylatowie serwuje się roladki z gęsi, w Bronisławiu kluski z makiem, w Osięcinach żeberka z kapuście, a w Jeżewie kura kuropatwiankę gotowaną.