W sobotę otwarto uroczyście budynek nowego Gimnazjum w Mroczy im. Jana Pawła II. Jest to zwieńczenie pięcioletnich wysiłków samorządu.
Decyzja o budowie nowego gmachu gimnazjum zapadła w Mroczy w 1999 r i zbiegała się z wprowadzeniem w kraju reformy oświatowej. Z powodu braku pieniędzy budowa trwała dość długo, ale szczęśliwie dobiegła końca. W sobotę młodzież, nauczyciele i władze gminy świętowały zakończenie prac i przeprowadzę młodzieży do nowiutkiego gmachu gimnazjum.
Historia na filmie
Gala była okazją do przypomnienia historii szkoły. Pomógł w tym film, który zaprezentowano gościom. Na początku gimnazjaliści korzystali z gościny aż dwóch ośrodków - SP w Mroczy i SP w Witosławiu. Od dwóch lat zajęcia odbywały się już tylko w pomieszczeniach SP w Mroczy. - Trwały często do godz. 18. Teraz będą się kończyć o godz. 14 - podkreślała dyrektor szkoły Danuta Radecka- Dubiel.
Własnymi siłami
Od dziś gimnazjaliści uczyć się będą w nowym budynku gimnazjum, którego budowa kosztowała w sumie 3 mln.77 tys. 357 zł. Większość tej kwoty pochodziła z budżetu gminy. 330 tys. zł. na wyposażenie nowej szkoły przekazało Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. - Większość prac wykonali pracownicy Zakładu Robót Publicznych. Dzięki temu koszt inwestycji był mniejszy, a bezrobotni mieszkańcy gminy - zatrudniani w ramach robót publicznych - mieli pracę - podkreślał na sobotniej gali burmistrz Mroczy Wiesław Gozdek. Podziękował też za pomoc w uzyskaniu pieniędzy z ministerstwa obecnemu na sali wiceministrowi obrony narodowej Januszowie Zemke oraz poseł Barbarze Hyli-Makowskiej.
Władze gminy dziękowały w sobotę także budowlańcom i wszystkim tym, dzięki którym powstał szkolny gmach.
Pieśni i recytacje
Przybyłych na uroczystość przywitał szkolny chór. Były recytacje w wykonaniu uczniów i prezentacja dotychczasowego dorobku szkoły. Miejscowy proboszcz ks. kanonik Józef Starczewski pobłogosławił szkolne mury i poświęcił krzyże, które dziś zawisną w klasach.
Oprócz podziękowań były też gratulacje. Nowego obiektu winszowali mroteckiej młodzieży m.in. przedstawicie kuratorium Oświaty. - W lutym zwykle docierają do nas informacje o planach likwidacji szkół. Wiadomość o otwarciu gimnazjum była była dla nas miodem na serce - mówiła kurator oświaty Wiesława Wyszyńska. W prezencie przekazała szkole radiomagnetofon. Prezentów było więcej. M.in. od starosty nakielskiego Piotra Hemmerlinga uczniowie otrzymali encyklopedie książkowe i multimedialne. Od policjantów z KWP w Bydgoszczy - delfina w policyjnej czapce, maskotkę policji. Goście z zaprzyjaźnionej szkoły w Lindern przywieźli obraz i listy niemieckich uczniów do mroteckiej młodzieży. Z kolei wicemarszałek województwa Jan Szopiński obiecał pomoc przy budowie ... sali gimnastycznej dla gimnazjum.
