Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum nr 1 w Barcinie ma już patrona [zdjęcia]

Joanna Bejma
Uczniowie przebrali się za postaci sienkiewiczowskich powieści
Uczniowie przebrali się za postaci sienkiewiczowskich powieści Joanna Bejma
Noblista, autor m.in. "Krzyżaków" i "Quo vadis", Henryk Sienkiewicz jest już oficjalnie patronem Gimnazjum nr 1 w Barcinie.
Jubileusz i nadanie imienia Gimnazjum nr 1 w BarciWystępujących nagrodzono gromkimi brawami

Jubileusz i nadanie imienia Gimnazjum nr 1 w Barcinie

Wszystkich przywitali uczniowie

W ciągu 15-letniej historii szkoły - a powstała ona po reformie szkolnictwa w 1999 roku - środowe wydarzenie z pewnością zaliczone zostanie do tych najważniejszych. Imię placówka otrzymuje przecież tylko raz.

Tuż przy wejściu do gimnazjum, każdy otrzymał specjalnie przygotowany numer gazetki szkolnej "Gimekspres". Przedstawiono w niej nie tylko dokładny życiorys pisarza, ale i ciekawostki z nim związane oraz bardzo bogatą twórczość. Każdego przywitali też uczniowie ucharakteryzowani m.in. na postaci ze słynnej "Quo vadis".

Tu narodziło się wiele talentów

Przypomnijmy, zanim powstały gimnazja, w budynku, w którym obecnie funkcjonuje to barcińskie, mieściła się Szkoła Podstawowa nr 2. Po reformie, "dwójkę" przeniesiono budynku nieistniejącej już Szkoły Podstawowej nr 3.

Przez 15 lat swojego funkcjonowania mury placówki opuściło wielu uczniów. Osiągnięcia tych najwybitniejszych przedstawiła Lidia Kowal, dyrektor gimnazjum. Pokazała też, jak szkoła rozwijała się i z czego dziś słynie.

A lista ta jest bardzo długa. Wystarczy wspomnieć chociażby Wojciecha Kowala i jego podopiecznych, którzy sięgali i sięgają po wybitne osiągnięcia w tenisie stołowym. Tu narodziło się też wiele artystycznych talentów. Niektórzy z kolei świetnie radzą sobie m.in. w szachach, fotografowaniu, językach obcych, czy lekkiej atletyce. Jest wielu wolontariuszy. Ci ostatni nawiązali współpracę z Domem Dziecka w Jaksicah, co roku aktywnie uczestniczą w kolejnych finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Placówka nawiązała też współpracę z wieloma instytucjami, nie tylko na poziomie lokalnym, jest to chociażby Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Drugi rok przy gimnazjum działa Społeczne Liceum Ogólnokształcące.

Bartoszewski jednak nie

Społeczność szkolna od lat starała się, by wybrać patrona gimnazjum. W pierwotnej wersji miał to być Władysław Bartoszewski. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu, bo sam Bartoszewski zwrócił uwagę na to, że w Polsce nie ma zwyczaju nadawania placówkom imion osób żyjących.

Po długotrwałych poszukiwaniach innego kandydata zdecydowano ostatecznie, że najodpowiedniejszym będzie Henryk Sienkiewicz. Rada Miejska w Barcinie uchwałę w tej sprawie podjęła podczas sesji, 23 maja br. W uzasadnieniu czytamy m.in. "Wybór Henryka Sienkiewicza na patrona Publicznego Gimnazjum nr 1 jest uznaniem dla całego jego dorobku literackiego. Twórczość tego pisarza jest głęboko zakorzeniona w ponadczasowych wartościach, które powinny być bliskie każdemu Polakowi - miłość do Boga i Ojczyzny, męstwo, honor, wierność, solidarność, przyjaźń i rodzina".

Po odczytaniu przez Krystynę Bartecką, przewodniczącą rady, treści uchwały, Henryk Sienkiewicz stał się patronem Gimnazjum nr 1 w Barcinie.

Do zdolnych trafiły "Henryki"

Życie i twórczość patrona mają zachęcić do osobistego rozwoju młodych ludzi. Nadanie szkole imienia było doskonałą okazją do tego, by nagrodzić tych uczniów, którzy już to robią. Nagrody "Henryki" wręczono w kilku kategoriach.

Przedstawiciele rady rodziców,samorządu uczniowskiego, nauczycieli i dyrektor szkoły, zdecydowali, że w kategorii "nauki humanistyczne", na "Henryka" zasłużył Mikołaj Ratajczak (uczeń klasy II a). W kategorii "przedmioty artystyczne" nagroda powędrowała do: Izabeli Marczak (II b), Oliwii Chudy (III e) i Szymona Grudnia (III f). W kategorii "sport" na nagrodę zasłużyły tenisistki stołowe Alicja Gaca i Agata Łożyńska (obie z kl. I a, w ich imieniu nagrody odebrali rodzice).

W kategorii "specjalnej" za wyjątkowe, wszechstronne osiągnięcia z różnych dziedzin "Henryka" otrzymał Jakub Jasiak (III f). Nagród nie przyznano w kategorii "nauki ścisłe" i "języki obce".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska