W Polsce potwierdzono do tej pory (14.04) 7049 przypadków koronawirusa. W strukturze zachorowań na COVID-19 kobiety stanowią 55,2 proc. przypadków, a mężczyźni 44,8 proc. (stan na dzień 11 kwietnia).
Z danych GIS wynika, że prawie 1/3 przypadków ma tę samą drogę zakażenia: poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni. To miejsca, w których poprzez kontakt zakaziło się ponad 30 procent chorych na COVID-19 w Polsce. Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia.
Przeczytaj konieczne
Dane te pokazują, jak ważne jest unikanie takich miejsc i nieprzybywanie w nich, jeśli nie ma takiej konieczności. Dlatego tak ważne jest, aby - jeśli to możliwe - korzystać na przykład z teleopieki w przychodniach.
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 7
Z danych, które podaje GIS wynika, że szczególnie trudna sytuacja jest na Mazowszu (prawie połowa zachorowań poprzez kontakt w szpitalu i ponad połowa w DPS).

Drugą najczęstszą drogą zakażenia jest transmisja pozioma w społeczeństwie - 27,8%. Oznacza to, że Polacy zakażają się od mieszkańców tego samego regionu: rodziny, sąsiadów, mieszkańców tego samego osiedla.
Kolejną grupę stanowią osoby przebywające na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną - 26,6% oraz te na obowiązkowej kwarantannie w związku z powrotem z zagranicy - 8,9%.
Przeczytaj konieczne
Ponadto, wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 6,6% stanowią zachorowania w domach pomocy społecznej.
Jak zaznacza GIS, opublikowane dane wskazują na pilną konieczność przestrzegania procedur i umiejętne używanie dostępnych środków ochrony indywidualnej, szczególnie w zakresie sektora ochrony zdrowia. Główny Inspektora Sanitarny podkreśla jednak, że te dane wskazują na dość skuteczne działanie nadzoru epidemiologicznego i identyfikację przypadków będących źródłem zakażenia oraz osób z bliskiego kontaktu. - Ogromne znaczenie ma też „kwarantanna ogólnonarodowa” . Mobilizacja służb i całego społeczeństwa polegająca na przestrzeganiu zaleceń i zakazów będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju epidemii w Polsce - dodaje GIS.
Przeczytaj konieczne
W tych miejscach najczęściej dochodzi do zakażenia koronawirusem:
- kontakt w szpitalu lub przychodni - 30% zakażeń
- transmisja pozioma w społeczeństwie - 27,8%
- osoby przebywające na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną - 26,6%
- osoby na obowiązkowej kwarantannie w związku z powrotem z zagranicy - 8,9%
- domy pomocy społeczne - 6,6%
