Trwa rywalizacja gmin, która jest częścią programu "Rodzice i dzieci, powietrze bez śmieci". Prowadzi ją Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza. Pięć gmin może dostać Naukową Stację Zabaw PGNiG. Głosowanie kończy się już 28 lutego. Co istotne, o zwycięstwie decyduje liczba głosów w stosunku do liczby mieszkańców. Głosowanie trwa na stronie: www.powietrzebezsmieci.pl.
Cztery z pięciu gmin już wybrano. To Konarzyny w województwie pomorskim, Miłoradz w województwie pomorskim, Trzemeszno w województwie wielkopolskim, Łosice w województwie mazowieckim. Czy do tego grona dołączy nasz Unisław? Zależy od głosów internautów.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza akcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Problem smogu realnie dotyka każdego z nas, dlatego tak ważne jest budowanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat. Edukacyjne place zabaw to świetne narzędzie, które pozwala na przystępne przekazywanie dzieciom wiedzy w trakcie zabawy. Zachęcamy wszystkich do wspierania swoich gmin! – podkreśla Zbigniew Kajdanowski, Prezes Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza.
Do udziału zgłosiło się 170 gmin. Od początku głosowania, czyli od 24 stycznia 2018 r., wzięło w nim udział prawie 700 tys. internautów.
Głosujący przed oddaniem głosu musi zapoznać się z materiałem edukacyjnym nt. zanieczyszczenia powietrza a następnie udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące tej kwestii.
W pierwszej dziesiątce rankingu ostatniego etapu znajdują się następujące gminy:
- Żegocina woj. małopolskie
- Nowe Miasto Lubawskie woj. warmińsko-mazurskie
- Syców woj. dolnośląskie
- Unisław woj. kujawsko-pomorskie
- Woźniki woj. śląskie
- Łomża woj. podlaskie
- Białaczów woj. łódzkie
- Iwkowa woj. małopolskie
- Dobrzany woj. zachodniopomorskie
- Klucze woj. małopolskie
Jak walczyć ze smogiem?