Gniewkowo w tym roku obchodzi 740 - lecie nadania praw miejskich. To jednak nie jedyny powód odnowienia starówki. Włodarze gminy tłumaczą, że centrum to wizytówka Gniewkowa. Wychodzą z założenia, że jeśli będzie piękniejsze, łatwiej będzie im pozyskiwać inwestorów. - Posiadamy tereny, które spełnią oczekiwania inwestorów pod względem lokalizacji i atrakcyjności. Rynek Miejski, stanowiący centrum miasta może stać się ośrodkiem i miejscem przedstawicielstw różnych podmiotów gospodarczych i ekonomicznych - mówi burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.
Stylowa kostka
Przebudowane zostaną główne ulice w mieście: Rynek, Sobieskiego, Dworcowa, Zamkowa, Kościelna, Podgórna oraz Toruńska i Kilińskiego. Wykonana zostanie kanalizacja deszczowa i sanitarna. Drogi i chodniki pokryje stylowa, kamienna kostka rzędowa. Ulice nocą oświetlać będą stylowe latarnie. - Wszystkie elementy będą tu doskonale ze sobą współgrały począwszy od jezdni i chodników, poprzez parkingi, lampy skończywszy na drobiazgach małej architektury - zachwala projekt burmistrz.
W tym samym czasie nowe nawierzchnie otrzymają również drogi i chodniki przy ulicach Toruńskiej i Kilińskiego. Przy okazji rozdzielona zostanie kanalizacja ogólnospławna na kanalizację deszczową i sanitarną. Przy Szkole Podstawowej nr 1 powstaną parkingi oraz barierki na znacznie dłuższym odcinku niż obecnie.
Raj dla archeologów
- Nasza gniewkowska "starówka" będzie nareszcie godna nosić to miano. Jezdnie, chodniki, infrastruktura drogowa i oświetlenie w naturalny sposób nawiązywać będą do historii miasta. Nie będzie to oczywiście odniesienie do najstarszych czasów, ale do historii nieco mniej odległej, kiedy to na gniewkowskich ulicach przeważała kostka - popularne "kocie łby", kiedy przydrożne lampy były piękne i stylowe - opowiada burmistrz Adam Roszak. Prace remontowe będą też świetną okazją do tego, by tereny te przeczesali archeolodzy. Ciekawe, co kryje się pod ziemią pamiętającą czasy znacznie odleglejsze niż pierwszy bruk gniewkowskich ulic.