"Mamy rekord! W tym roku podczas Godziny dla Ziemi 90 miast zgasi światło! Do akcji dołączą jeszcze 92 instytucje!", przekazuje WWF na Twitterze. W sobotę 30 marca o godzinie 20:30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło podczas symbolicznej Godziny dla Ziemi WWF.
Godzina dla Ziemi 2019 w ostatnią sobotę marca pod hasłem: Ty też niszczysz swój dom
Na krajowej liście uczestników są miasta z regionu Kujaw i Pomorza. To m.in. Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz i Toruń. Wśród regionalnych instytucji znalazły się: Poczta Polska w Bydgoszczy, Zamek Krzyżacki w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Mury obronne przy Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu czy Hotel Holiday Inn w Bydgoszczy.
Udział w akcji Godzina dla Ziemi 2019 zadeklarowały m.in. Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Infrastruktury, Pałac Kultury i Nauki czy Centrum Nauki Kopernik.
Przy okazji akcji powstaje "Apel Polaków i Fundacji WWF Polska do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej". Na jego końcu czytamy: "(...) wracam się do Pana Prezydenta z apelem o rozpatrywanie wszystkich procedowanych przez Pana ustaw pod kątem ich wpływu na realizację zadań władz publicznych w zakresie ochrony środowiska - szczególnie w kontekście Artykułu 74. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, którego treść jest zbieżna z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją Praw Człowieka i Obywatela oraz Konwencją Praw Dziecka". Apel do południa 28 marca podpisało 8,8 tys. osób.
Powstał spot, w którym Marcin Dorociński, aktor i ambasador WWF Polska demoluje mieszkanie, co ma obrazować hasło mówiące o tym, że każdy z nas szkodząc środowisku, niszczy swój dom.
Akcja ma wymiar symboliczny, jej celem jest wrócenie uwagi na problem. WWF namawia do oszczędzania energii i ograniczania liczby odpadów:
- wyłącz zbędne światło,
- jedz i pij z naczyń wielokrotnego użytku,
- oddawaj elektrośmieci do punktów, gdzie rzadkie metale i inne cenne surowce będą mogły być wykorzystane ponownie,
- idź na zakupy z koszykiem czy torbą wielokrotnego użytku,
- zainwestuj w nowoczesne, energooszczędne formy ogrzewania.
W Bydgoszczy swój udział zadeklarowali : Opera Nova, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki, Hotele Mercure i Holiday INN, Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy, UKW, Poczta Polska, Sąd Okręgowy oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Symbolicznie zgasną światła na 2 mostach: Uniwersyteckim i im. Władysława Jagiełły.
W Toruniu na 60 minut wyłączone zostaną iluminacje następujących obiektów: Dwór Artusa, Zamek Krzyżacki, mury obronne przy Bulwarze Filadelfijskim oraz estakada na Placu Daszyńskiego.
Podczas finału kampanii 2019, który zaplanowano 30 marca, o godz. 11:00 na skwerze Hoovera w Warszawie, każdy z nas publicznie stojąc na mównicy, będzie mógł podzielić się z przechodniami swoimi małymi sukcesami i zmotywować innych do ratowania naszego wspólnego domu – Ziemi, zapowiada organizacja.
"Bardzo zależy nam na Waszej obecności i czynnym włączeniu się w akcję poprzez zabranie głosu na specjalnie przygotowanej mównicy - opowiedzenie co udało się Wam zmienić w życiu, jakie są sprawdzone sposoby na nieniszczenie, czyli mniejszą konsumpcję, segregację śmieci, czy ekologiczny transport".
