Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń. Przygotowania do budowy Astrobazy

Alicja Wesołowska
Uczniowie "Wazówny” oglądają teleskop w podtoruńskim obserwatorium
Uczniowie "Wazówny” oglądają teleskop w podtoruńskim obserwatorium Fot. Alicja Wesołowska
Kilkanaście godzin wykładów, szkolenia dla nauczycieli, a na koniec - wyjazd uczniów do największego teleskopu w Polsce. Tak wyglądają przygotowania do budowy Astrobazy w Golubiu-Dobrzyniu.

Astrobaza to niewielkie obserwatorium astronomiczne przy szkole. Golub-Dobrzyń jest jednym z 12 miast w powiecie, w których powstanie taka placówka. Budynek stanie przy liceum - wzniesienie, na którym się ono znajduje, pozwoli na zredukowanie świateł miasta podczas pracy teleskopu. To umożliwi lepszą obserwację nieba.

Astrobaza, choć mała, będzie jednak doskonale wyposażona. - W ośrodku znajdzie się duży teleskop systemu Schmidt-Cassegraina o średnicy ponad 30 cm - mówi Bogdan Sęk, nauczyciel fizyki w liceum im. Anny Wazówny. - Do tego zestawy okularów i filtrów do obserwacji, kamery, projektor i atlasy nieba.

W golubsko-dobrzyńskiej Astrobazie uczniowie będą mogli skorzystać z drugiego teleskopu - do obserwacji Słońca. Ponadto szkoła już w wakacje chce kupić dodatkowy sprzęt.

Żeby zainteresować licealistów nauką o gwiazdach, w szkole odbył się też cykl wykładów poświęconych budowie wszechświata i najnowszym odkryciom astronomii. Jego inicjatorem był Paweł Zieliński, absolwent “Wazówny" i pracownik UMK.

Ukoronowaniem tych wykładów było wczorajsze zwiedzanie obserwatorium akademickiego w Piwnicach pod Toruniem. - Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że astronom to nie jest marzyciel, który siedzi przy teleskopie i patrzy w jego okular - wyjaśnia Andrzej Pleskacz, który pracuje w Piwnicach. - Astronomia to nauka ścisła, o czym wielu zapomina.

Zainteresowanie wykładami było spore - na każde z 6 spotkań przychodziło kilkudziesięciu uczniów. - To sporo, jak na zajęcia pozalekcyjne. Mam nadzieję, że otworzyliśmy im oczy na niebo i zachęciliśmy do pogłębiania pasji - przyznaje Pleskacz. - Jeśli będzie potrzeba, jesteśmy otwarci na dalszą współpracę.

Licealistom podoba się pomysł stworzenia małego obserwatorium. W Piwnicach mieli okazję zobaczyć największy teleskop w Polsce i obejrzeć wykonane przez niego zdjęcia. - To ciekawe - przyznaje Szymon Staszewski, drugoklasista. - Rzadko ma się okazję zobaczyć taki sprzęt na żywo - i dlatego warto tu przyjechać.

Do powstania astrobazy przygotowują się też nauczyciele. - Od kwietnia do czerwca uczestniczyliśmy w szkoleniach dotyczących projektu - mówi Joanna Wróbel, nauczycielka fizyki. - Tam dowiedzieliśmy się, jak składać teleskopy i robić nimi zdjęcia.

Nauczyciele poznali możliwości sprzętu obserwacyjnego i zakres działania poszczególnych instrumentów. Kolejne szkolenia rozpoczną się już we wrześniu.
Koszt jednego ośrodka to ok. 150 tys. zł. Astrobazy niemal w całości zostaną sfinansowane z funduszy UE, szkołom pomoże też Urząd Marszałkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska