Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń. W czasach Chrobrego

(km)
fot. golub.blox.pl
Od piątku na Zamku Golubskim będzie można oglądać niezwykłą wystawę Tajemnice Góry św. Wawrzyńca, która prezentuje pozostałości wczesnośredniowiecznego ośrodka osadniczego pochodzącego z X-XIII w.

Wystawa "Tajemnice Góry św. Wawrzyńca" przedstawia wyniki badań archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach w Kałdusie, niedaleko Chełmna. Odkryto tam pozostałości wczesnośredniowiecznego ośrodka osadniczego pochodzącego z X-XIII w.

Sama wystawa to przedsięwzięcie niespotykane i zaskakujące ze względu na sposób prezentacji zarówno badań, jak i samych zabytków. Całość zamknięto w obrębie platformy, przypominającej nieco scenę teatralną, której centralnym punktem jest zrekonstruowana komora grobowa wikinga z kopiami bezcennych zabytków z pierwszej połowy XI wieku.

Drugim punktem "sceny" jest makieta, będąca wirtualną prezentacją ośrodka z okresu panowania Bolesława Chrobrego i jego następców. Tło dla wszystkich obiektów znajdujących się na platformie stanowi fotograficzna panorama Kałdusa wraz z Górą św. Wawrzyńca na pierwszym planie.

Na ekspozycji zostanie zaprezentowane ok. 1200 zabytków, od przedmiotów codziennego użytku po przepiękną biżuterię.

Scenariusz wystawy przygotował kierownik badań Wojciech Chudziak. Autorem projektu plastycznego jest Stanisław Lackowski, a kuratorem wystawy Aleksandra Mierzejewska. Wystawę zrealizował Instytut Archeologii UMK w Toruniu przy współudziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Na Zamku Golubskim ma być prezentowana przez trzy lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska